Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Warmińsko-mazurskie na trzecim miejscu w produkcji miodu

Jemy coraz więcej miodu, fotolia

W 2016 roku w Polsce wyprodukowaliśmy 19 tys. ton miodu, rośnie też jego spożycie – informuje Główny Urząd Statystyczny. Wzrosła też cena. Obecnie za 400 gramowy słoik miodu wielokwiatowego musimy zapłacić prawie dwa razy tyle ile w 2000 r.

Najwięcej powstaje  w woj. wielkopolskim, w ciągu minionego roku uzyskano tam  2366 ton miodu. Niewiele mniej produkuje się również w  woj. lubelskim (2320 ton) i warmińsko-mazurskim (2141 ton).

Z danych GUS wynika, że przed rokiem  w polskich ulach żyło około   983 tys. rodzin pszczelich. Zazwyczaj przeważają niewielkie pasieki posiadające od 11 do 50 pni. W pszczelarstwie pień oznacza rodzinę pszczelą wraz z ulem i plastrami.

Z roku na rok rośnie liczba osób zajmujących się pszczelarstwem w 2005 r. mieliśmy ponad 36  tys. pszczelarzy, z kolei w 2015 r. było ich już ponad 42  tys.

Jemy też coraz więcej miodu, w ciągu miesiąca jedna osoba spożywa ok. 30 gramów. I coraz więcej eksportujemy.

W 2016 r. wartość eksportu  wyniosła 131,8 mln zł. Najwięcej sprzedaliśmy do UE, a  głównymi odbiorcami naszego miodu są Francja, Niemcy i Belgia.

Źródło: PAP
Redakcja: A.Socha

Więcej w pszczoły, miód
Pszczołom zagraża głód. Zasadź kwiat jeżówki, nagietka, szałwii lub wrzosu

W tegorocznej edycji Wielkiego Dnia Pszczół, 8 sierpnia, nacisk położono na tworzenie Miejsc Przyjaznych Pszczołom, czyli takich, w których owady mogą znaleźć pożywienie. Organizatorzy stawiają sobie...

Zamknij
RadioOlsztynTV