Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej świętował 27 rocznicę powstania

Fot. D. Grzymska

Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej to 11 placówek z sześcioma przejściami granicznymi i lotniskiem w Szymanach. Pogranicznicy patrolują łącznie 210 kilometrowy pas graniczny z Federacją Rosyjską. W ciągu 27 lat istnienia, placówki przeszły wielką modernizację.

A przekonać się można było o tym dziś w Kętrzynie, gdzie odbyły się uroczyste obchody Święta Straży Granicznej. Były medale, mianowania, wyróżnienia i defilada przy akompaniamencie Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Służby Granicznej.

Wśród gości pojawili się m.in. wojewoda Artur Chojecki, Agnieszka Marczak – Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Kaliningradzie oraz przedstawiciele instytucji, organów i służb współdziałających, a także dowódcy i komendanci jednostek wojskowych i żandarmerii.  Uroczystości przewodniczył Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej płk Robert Inglot.

Medalem za Długoletnią Służbę uhonorowano 11 funkcjonariuszy z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej i 3 funkcjonariuszy z Centrum Szkolenia Straży Granicznej. Z kolei medal za Zasługi dla Straży Granicznej otrzymało 17 funkcjonariuszy z W-MOSG i 3 z CSSG. Ponadto Odznaką Straży Granicznej wyróżniono 16 funkcjonariuszy z W-MOSG i 6 z CSSG.

Straż Graniczna została powołana do życia ustawą z 12 października 1990 roku, wraz z rozformowaniem Wojsk Ochrony Pogranicza. Jej funkcjonowanie rozpoczęło się 16 maja 1991 roku i to właśnie w tym dniu obchodzone jest jej święto.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej.

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w straż graniczna, Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej
Strażnicy graniczni oddali krew z okazji swojego święta

Prawie 20 litrów krwi oddali funkcjonariusze Straży Granicznej w czasie dwóch akcji przeprowadzonych w Barcianach i Gołdapi. Zbiórki pod hasłem ,,Na straży życia" odbyły się wspólnie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV