Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Warmiński kapłan Wojciech Zink uhonorowany tytułem Sprawiedliwego

Biografię księdza Wojciecha Zinka napisał Warmiak Edward Cyfus. Fot. A. Skrago

Warmiński ksiądz Wojciech Zink oraz Armin Wegner i Rafał Lemkin zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwych” przez Komitet Ogrodu Sprawiedliwych w Warszawie i muzeum POLIN.

Tytuł ten przyznawany jest pośmiertnie osobom, które „występowały w obronie godności człowieka w czasach wojen i zbrodni w XX i XXI wieku.

– W dzisiejszych czasach przykład sprawiedliwych jest nam bardzo potrzebny – mówił podczas ogłoszenia nazwisk laureatów wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński.

Wojciech Zink w latach 1951-1953 był zarządcą diecezji warmińskiej. Za swojego jedynego przełożonego uważał kardynała Wyszyńskiego. Kiedy w 1953 roku prymas Polski został aresztowany Episkopat Polski i władze komunistyczne wydały specjalne edykty i listy, które miały być rozpowszechniane we wszystkich parafiach. Ksiądz Wojciech Zink jako jedyny biskup w Polsce nie zgodził się na to. Za ten gest trafił do więzienia przy Rakowieckiej w Warszawie gdzie w ciężkich warunkach spędził 16 miesięcy, co zrujnowało mu zdrowie.

Armin Wegner był niemieckim żołnierzem, medykiem i aktywistą na rzecz praw człowieka, który m.in. udokumentował rzeź Ormian w Turcji. W 1933 roku napisał otwarty list do Adolfa Hitlera, w którym nawoływał do zaprzestania prześladowania „żydowskich braci”, za co był później więziony w obozach koncentracyjnych.

Rafał Lemkin, polski prawnik żydowskiego pochodzenia, po wojnie opracował pojęcie „ludobójstwa” i przygotował projekt konwencji w sprawie karania tego typu zbrodni.

– Te nominacje pokazują, jak różne mogą być odpowiedzi na zło – mówi Zbigniew Gluza, przewodniczący Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych w Warszawie.

Ogród Sprawiedliwych w Warszawie został otwarty w 2014 roku z inicjatywy warszawskiego Domu Spotkań z Historią i włoskiej fundacji GARIWO. Na cześć osób, które otrzymały tytuł Sprawiedliwego, umieszczane są tam tablice pamiątkowe i sadzone drzewa. Tytuł Sprawiedliwego otrzymało łącznie 18 osób, w tym Marek Edelman, Nelson Mandela i Witold Pilecki.

 

Redakcja: BSChromy za IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ksiądz, tytuł, Wojciech Zink, Sprawiedliwy
Wierni z ewangelickiej diecezji mazurskiej powitali nowego biskupa

Ksiądz Paweł Hause został wybrany na sesji Synodu diecezjalnego pod koniec ubiegłego roku. Dzisiaj w kościele Św. Trójcy w Mikołajkach odbyła się uroczystość wprowadzenia go na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV