Warmia i Mazury po 1945 roku tematem spotkania historyków i badaczy w Olsztynie
Jak wyglądało życie społeczne, kulturalne i naukowe po zakończeniu II wojny światowej, ile z tego dziedzictwa przetrwało do dziś i o jakich postaciach tego czasu nie powinniśmy zapominać? O tym rozmawiają naukowcy i historycy w Domu Polskim w Olsztynie.
„Koniec i początek – powojnie na Warmii i Mazurach” to konferencja, która ma zwrócić uwagę na to, co działo się na tych ziemiach po 1945 r.
Ten koniec był jednocześnie początkiem czegoś nowego. Nasza instytucja jest sukcesorem Instytutu Mazurskiego. Tej instytucji, która zaraz po wojnie dbała o to, żeby szereg artefaktów przeszłości przetrwało do naszych czasów
– mówił dyrektor Instytutu Północnego dr Jerzy Kiełbik.
Spotkanie wywołuje z przeszłości także ważne dla regionu postacie. – Dzięki takim ludziom mamy o czym mówić i mamy jak prezentować historię – podkreślił Kiełbik.
Sesji towarzyszy ekspozycja „Warmia i Mazury na znaczkach 1945-2025” autorstwa Kazimierza Jędrzeja Wośka z Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego.
Pierwsze hasło, jakie pada, gdy pytamy o Warmię i Mazury, to kajaki. Oczywiście tu są znaczki z kajakami olsztyńskimi, z widokami Olsztyna. To są takie widoki, które nam uciekają. Są widoki z Fromborka związane z Mikołajem Kopernikiem
– zaznaczył. Jak dodał, ze znaczków pocztowych, kart czy listów można opowiadać historię.
Wystawę można oglądać w Domu Polskim przy ul. Partyzantów.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski


































