Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wandale zniszczyli kapliczki poświęcone polskim bohaterom

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. fotolia.pl

Na prywatnej posesji pod Pieniężnem nieznani sprawcy zniszczyli dwie drewniane kapliczki. Obie miały formę rzeźb. Jedna z nich poświęcona Żołnierzom Wyklętym, druga pomordowanym na Wschodzie Polakom. Obie oblano czerwoną farbą i napisano: PZPR.

Jak poinformowała starszy sierżant Jolanta Sorkowicz z Komendy Powiatowej Policji w Braniewie, do aktu wandalizmu doszło w nocy 6 sierpnia, a policję poinformował o tym właściciel i twórca kapliczek, artysta rzeźbiarz Stanisław Chorążyczewski:

Mężczyzna poinformował, że ktoś pomalował należące oraz wykonane przez niego dwie rzeźby, które znajdowały się na jego terenie. Zniszczeń dokonano przy użyciu czerwonej farby. W tej chwili trwają czynności, które mają na celu ustalenie sprawcy lub sprawców

00:00 / 00:00

Pierwsza z kapliczek upamiętniała pomordowanych na Wschodzie w latach 1939–1945 w: Katyniu, Miednoje, Ponarach, Bykowni, Kuropatach i Wołyniu. Druga przedstawiała Jezusa siedzącego na przestrzelonym hełmie. Pod spodem artysta umieścił napis:”Cześć i chwała Żołnierzom Wyklętym. 1 marca Narodowy Dzień Pamięci”.

Jak podkreślił, Stanisław Chorążyczewski rzeźb nie da się oczyścić. Trzeba je tworzyć na nowo.

 

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Dybcio

Więcej w wandalizm, żołnierze wyklęci, kapliczki, rzeźby, Jolatna Sorkowicz
Trwa 24. Festiwal Kultury Kresowej. Ponad 300 artystów z Ukrainy, Białorusi, Litwy i Czech przyjechało do Mrągowa

W ten weekend w Mrągowie, odbywa się Festiwal Kultury Kresowej. Dziś kresowe spotkania z muzyką i poezją, a także koncerty zespołów kresowych oraz prezentacje rękodzieła i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV