Walczmy o przebudowę krajowej 16
Goście audycji publicystycznej My, Wy, Oni rozmawiali o wykreśleniu z listy inwestycji drogi krajowej numer 16 i propozycjach wicepremiera i Związku Banków Polskich w związku z sytuacją osób zadłużonych we frankach szwajcarskich.
W studiu Radia Olsztyn spotkali się: senator Stanisław Gorczyca z Platformy Obywatelskiej, Tomasz Makowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego, Bożena Ulewicz z Prawa i Sprawiedliwości, Władysław Mańkut z Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Michał Wypij ze Sprawiedliwej Polski. Gospodarzem audycji był Mirosław Sochacki.
Posłuchaj audycji My, Wy, Oni
Droga krajowa numer 16 na Warmii i Mazurach często nazywana jest „kręgosłupem regionu”. W rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 nie ujęto jej remontu. Modernizację krajowej 16 zagwarantowano w Kontrakcie Terytorialnym, podpisanym w listopadzie zeszłego roku. Co zrobić, żeby w przyszłości zapobiec podobnym sytuacjom?
Zdaniem Bożenny Ulewicz z Prawa i Sprawiedliwości, samorządowe Stowarzyszenie Szesnastka w skład którego weszli parlamentarzyści i samorządowcy wykazało za mało inicjatywy.
Podobnie sądzi Władysław Mańkut z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który jest przekonany, że parlamentarzystom z Warmii i Mazu zabrakło wyobraźni i odwagi.
Michał Wypij ze Sprawiedliwej Polski mówi, że krajowa 16 jest kluczowa dla rozwoju przedsiębiorczości we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Droga ta jest potrzebna, żeby na tereny o 30-procentowym bezrobociu dojechał biznes i potencjalni pracodawcy.
Poseł Tomasz Makowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego uważa, że problem 16 wzmocnił lokalną demokrację, a na ten temat dyskutują nie tylko samorządowcy, ale także biznesmeni.
Senator Stanisław Gorczyca z Platformy Obywatelskiej dodaje, że ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. Jego zdanie dzięki uruchomieniu szerokiego lobby plany budowy drogi numer 16 zostaną zweryfikowane.
Goście audycji My, Wy, Oni rozmawiali także o posiadaczach kredytów we frankach. Związek Banków Polskich poinformował, że instytucje finansowe wprowadzą rozwiązania, które umożliwią obniżenie rat kredytów. Pomoc zadeklarował też wicepremier, ale póki co „frankowicze” piszą pozwy przeciw bankom i pikietują w największych miastach, domagając się powołania rządowej Komisji ds. Renegocjacji Umów oraz wstrzymania egzekucji z tytułu kredytu we frankach szwajcarskich.
(bsc)