Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Walczmy o przebudowę krajowej 16

Od lewej siedzą: Bożenna Ulewicz (PiS), Władysław Mańkut (SLD), Michał Wypij (SP), Tomasz Makowski (PSL) i Stanisław Gorczyca (PO). Fot. B. Świerkowska-Chromy

Goście audycji publicystycznej My, Wy, Oni rozmawiali o wykreśleniu z listy inwestycji drogi krajowej numer 16 i propozycjach wicepremiera i Związku Banków Polskich w związku z sytuacją osób zadłużonych we frankach szwajcarskich.

W studiu Radia Olsztyn spotkali się: senator Stanisław Gorczyca z Platformy Obywatelskiej, Tomasz Makowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego, Bożena Ulewicz z Prawa i Sprawiedliwości, Władysław Mańkut z Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Michał Wypij ze Sprawiedliwej Polski. Gospodarzem audycji był Mirosław Sochacki.

Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

00:00 / 00:00

Droga krajowa numer 16 na Warmii i Mazurach często nazywana jest „kręgosłupem regionu”. W rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 nie ujęto jej remontu. Modernizację krajowej 16 zagwarantowano w Kontrakcie Terytorialnym, podpisanym w listopadzie zeszłego roku. Co zrobić, żeby w przyszłości zapobiec podobnym sytuacjom?

Bożenna Ulewicz – Prawo i Sprawiedliwość. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Zdaniem Bożenny Ulewicz z Prawa i Sprawiedliwości, samorządowe Stowarzyszenie Szesnastka w skład którego weszli parlamentarzyści i samorządowcy wykazało za mało inicjatywy.

00:00 / 00:00

Władysław Mańkut – Sojusz Lewicy Demokratycznej. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Podobnie sądzi Władysław Mańkut z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który jest przekonany, że parlamentarzystom z Warmii i Mazu zabrakło wyobraźni i odwagi.

00:00 / 00:00

Michał Wypij – Sprawiedliwa Polska. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Michał Wypij ze Sprawiedliwej Polski mówi, że krajowa 16 jest kluczowa dla rozwoju przedsiębiorczości we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Droga ta jest potrzebna, żeby na tereny o 30-procentowym bezrobociu dojechał biznes i potencjalni pracodawcy.

00:00 / 00:00

Poseł Tomasz Makowski – Polskie Stronnictwo Ludowe. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Poseł Tomasz Makowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego uważa, że problem 16 wzmocnił lokalną demokrację, a na ten temat dyskutują nie tylko samorządowcy, ale także biznesmeni.

00:00 / 00:00

Senator PO Stanisław Gorczyca. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Senator Stanisław Gorczyca z Platformy Obywatelskiej dodaje, że ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. Jego zdanie dzięki uruchomieniu szerokiego lobby plany budowy drogi numer 16 zostaną zweryfikowane.

00:00 / 00:00

Goście audycji My, Wy, Oni rozmawiali także o posiadaczach kredytów we frankach. Związek Banków Polskich poinformował, że instytucje finansowe wprowadzą rozwiązania, które umożliwią obniżenie rat kredytów. Pomoc zadeklarował też wicepremier, ale póki co „frankowicze” piszą pozwy przeciw bankom i pikietują w największych miastach, domagając się powołania rządowej Komisji ds. Renegocjacji Umów oraz wstrzymania egzekucji z tytułu kredytu we frankach szwajcarskich.

Od lewej siedzą: Bożenna Ulewicz (PiS), Władysław Mańkut (SLD), Michał Wypij (SP), Tomasz Makowski (PSL), Stanisław Gorczyca (PO), prowadzący audycję Mirosław Sochacki. Fot. B. Świerkowska-Chromy

(bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w 16, droga nr 16
Ostatni dzień walki o przebudowę krajowej 16

To ostatni dzwonek, żeby powalczyć o przebudowę krajowej 16. Dziś kończą się konsultacje społeczne prowadzone przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju w sprawie Programu Budowy Dróg Krajowych...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV