Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wakacyjne wycieczki po lesie. Służby przypominają o zasadach

Fot. pixabay

– Jedną trzecią powierzchni województwa warmińsko-mazurskiego stanowią lasy, które są doskonałym miejscem na to, żeby np. uciec przed upałem – zachęca Adam Pietrzak, rzecznik regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Dodaje, żeby wybierając się na leśną wycieczkę, pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Jeżeli idziemy do lasu na wycieczkę, bierzemy ze sobą kanapkę, butelkę wody. Jak zjemy kanapkę, wypijemy wodę, to opakowanie zabieramy ze sobą, a nie wyrzucamy do lasu. Wiem, że to żenujące, iż o tym mówię, ale trzeba o tym mówić, bo tylko w oddziale olsztyńskim RDLP wydajemy na sprzątanie lasu co roku 1,5 mln zł

– wyjaśnia Adam Pietrzak.

00:00 / 00:00

Druga ważna sprawa, to zakaz palenia ognisk i używania otwartego ognia w odległości mniejszej niż 100 metrów od ściany lasu i w samym lesie. – Ponadto wybierając się do lasu, pamiętajmy o odpowiednim ubiorze – radzi Adam Pietrzak.

Preferujemy raczej bluzki z długim rękawem, najlepiej z jakimś ściągaczem, i czapka na głowę. To wszystko po to, by zminimalizować ryzyko przyniesienia do domu na swoim ciele niechcianego gościa, czyli kleszcza.

00:00 / 00:00

Te pajęczaki mogą wywołać groźną chorobę – boreliozę. Sanepid odnotowuje rocznie w regionie około 700-800 przypadków zakażeń tą chorobą.

Autor: W. Chromy
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w las, śmieci, turystyka, wycieczka, borelioza, spacer
Pierwszy weekend wakacji. Jakie obiekty cieszą się największym zainteresowaniem na Warmii i Mazurach?

Przed nami pierwszy wakacyjny weekend. Rozpoczynający się sezon to bardzo ważny czas dla branży turystycznej, a na Mazurach i Warmii zapowiada się prawdziwe oblężenie turystów. -...

Zamknij
RadioOlsztynTV