Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W weekend premiera musicalu „Pora jeziora. Warmińska opowieść wigilijna”


Od 4 grudnia w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii publiczność będzie mogła obejrzeć musical „Warmińska opowieść wigilijna – Pora jeziora”. Jest to spektakl inspirowany tradycją i kulturą regionu, a kanwą opowieści są legendy warmińskie i mazurskie – podkreślają twórcy.

Musical powstał rok temu, ale z uwagi na pandemię publiczność nie miała okazji go obejrzeć. Teraz w okresie przedświątecznym musical będzie wystawiony kilkanaście razy.

Dyrektor Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii Piotr Sułkowski powiedział w piątek podczas konferencji prasowej, że musical, który powstał specjalnie dla tej sceny to niezwykłe przedsięwzięcie.

To opowieść niezwykła i magiczny spektakl pod każdym względem. Kompozytor Tomasz Szymuś, autorka scenariusza Ałbena Grabowska i autor tekstów piosenek Daniel Wyszogrodzki przenoszą widzów w inny wymiar, inne czasy, w świat baśni i marzeń. Tak jak w opowieściach z Hollywood, „dotykamy” miłości i smutku i żalu, ale wszystko kończy się szczęśliwie

Reżyser spektaklu Jerzy Połoński przyznał, że propozycja filharmonii zdziwiła go i zaskoczyła, ponieważ nieczęsto filharmonie podejmują się wystawienia musicalu.

Rok temu nie udało się pokazać publiczności efektów pracy. Cieszymy się, że teraz widzowie będą mogli je obejrzeć

„Pora Jeziora” to opowieść inspirowana tradycją i kulturą regionu. Jej akcja została oparta na mazurskich i warmińskich opowieściach, baśniach i legendach. Za kanwę fabuły posłużyły dwie najbardziej znane opowieści – legendy o Łynie i Sajnie oraz o Królu Sielaw.

W „Warmińskiej opowieści wigilijnej” świat fantastyczny miesza się z realnym, a ludowe wierzenia z tradycją chrześcijańską. To inspirowane folklorem widowisko łączy zatem w sobie przeszłość i teraźniejszość, pokazuje tradycję jako najważniejszy element spajający rodzinę, świat, gdzie dobro zwycięża zło, a miłość przegania złe czary.

W musicalu wystąpią soliści, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo”, Pracownia Tańca Pryzmat oraz chór Cantores Varmienses.

 

Autor: A. Libudzka (PAP)
Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w filharmonia, Piotr Sułkowski, video
Budowa przekopu Mierzei Wiślanej trwa. Urząd Morski w Gdyni poszukuje pracowników kapitanatu

Rozpoczęła się rekrutacja na stanowiska oficerów i bosmanów w kapitanacie Nowy Świat na Mierzei Wiślanej. Jak podkreślił Urząd Morski w Gdyni, to serce całej przeprawy, czyli...

Zamknij
RadioOlsztynTV