Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W weekend finał Szlachetnej Paczki. Pomoc trafi do potrzebujących rodzin

Fot. Szlachetna Paczka / Facebook

W ten weekend odbywa się finał Szlachetnej Paczki. Podarunki trafią do około 17 tysięcy rodzin z ponad 600 miejscowości w Polsce. Także do tych z Warmińsko Mazurskiego.

Dla organizatorów akcji i wolontariuszy to dwa najważniejsze dni w roku. Osoby, które zdecydowały się na wybranie rodzin w trudnej sytuacji materialnej, przywożą przygotowane paczki do specjalnych magazynów, stamtąd trafiają one do poszczególnych domów. Są w nich: artykuły pierwszej potrzeby, produkty spożywcze, środki czystości, odzież, ale też rzeczy, na które obdarowanych nie stać.

Szlachetna Paczka trafi do ponad 900 rodzin z województwa warmińsko-mazurskiego.

Do ostatniej chwili wolontariusze uruchamiali kontakty, by wszystkie wytypowane rodziny z naszego województwa miały szansę na ten dar serc. Pod magazynem był spory ruch – przyznał Adrian Kołakowski, wolontariusz i regionalny koordynator Szlachetnej Paczki.

Przez dwa dni w reżimie sanitarnym darczyńcy przyjeżdżają na daną godzinę pod magazyn, gdzie paczki są przekładane do samochodów wolontariuszy.

00:00 / 00:00

Darczyńcy to najczęściej grupa osób – znajomych czy pracowników firm. Rekordzista przywiózł dla jednej rodziny 57 paczek – zdradza Adrian Kołakowski.

Średnio to kilkanaście paczek na jedną rodzinę. Oprócz produktów spożywczych czy chemii gospodarczej zdarzają się łóżka, pralki i lodówki. Średnia wartość paczki to powyżej 6 tysięcy złotych. Bardzo fajna akcja przed świętami np. dla środowiska z pracy – to łączy ludzi i pokazuje, ile w nas dobra.

00:00 / 00:00

W całej Polsce Szlachetną Paczką obdarowanych zostanie ponad 17 tysięcy rodzin. 

W liście potrzebujących było o 3 tysiące rodzin więcej niż w ubiegłym roku.

Drżeliśmy, czy uda się zorganizować pomoc dla wszystkich. Jeszcze wczoraj brakowało darczyńców dla kilkudziesięciu rodzin. Ale zrobiliśmy to razem. To coś niesamowitego

– powiedziała Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia Wiosna, które organizuje akcję.

Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków.

Tak wynika z raportu o biedzie, przygotowanego przez Szlachetną Paczkę. W 2020 r. przybyło 400 tys. takich osób. To właśnie do nich starają się dotrzeć wolontariusze Szlachetnej Paczki – najpierw, by ustalić czego najbardziej potrzebują, a dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem, by zaspokoić te potrzeby.

W tegoroczną akcję zaangażowało się ponad 8 tys. wolontariuszy

W weekend dotrą do ponad 17 tys. rodzin.

To setki kilometrów do przejechania. Co dziesiąta miejscowość jest dla nas jak nowa – Szlachetna Paczka dociera tam po raz pierwszy lub powtórnie po latach

– powiedziała Agnieszka Grzechnik, dyrektorka operacyjna Szlachetnej Paczki.

W zeszłym roku akcja dotarła do ponad 14 tys. rodzin, wartość przekazanych podarunków przekroczyła 51 mln zł.

 

Autor: D. Grzymska / M. Wosion (PAP)
Redakcja: K. Ośko/tek

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pomoc
Uroczysta wigilia dla potrzebujących w Elblągu

  W Elblągu w każdy piątek udzielana jest pomoc potrzebującym. Od 17.00 do 19.00 na placu dworcowym chrześcijańska misja społeczna Teen Challenge Polska wydaje posiłki. -...

Zamknij
RadioOlsztynTV