Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -16 °C pogoda dziś
JUTRO: -11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W tym roku bez hucznego otwarcia sezonu turystycznego na Wielkich Jeziorach Mazurskich

Fot. Ł. Węglewski

W pierwszy majowy weekend nie będzie hucznego otwarcia sezonu turystycznego na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Giżycko rezygnuje z corocznej tradycji z powodu koronawirusa. Będzie jednak można wziąć udział w paradzie jednostek pływających.

Główną atrakcją otwarcia sezonu jest parada jednostek pływających po Kanale Łuczańskim. Co roku żeglarze prześcigali się w pomysłach na ozdobienie łodzi czy jachtu lub skonstruowanie czegoś od podstaw.

W tym roku również można to zrobić. Należy w dowolnej technice stworzyć jednostkę pływającą naszych marzeń i wysłać zdjęcie na adres mailowy organizatora. 1 maja odbędzie się multimedialna wystawa zwycięskich prac. Zdjęcia prac konkursowych można przesyłać do 29 kwietnia.

Natomiast pd 1 maja zostanie otwarta droga wodna Pisz – Węgorzewo na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich – zapowiedziało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Ze względu na niskie stany wód, nie będzie otwarta dla żeglugi rzeka Pisa. Ten szlak łączy jezioro Roś z ujściem Pisy do Narwi.

Z komunikatu o rozpoczęciu tegorocznego sezonu żeglugowego wynika, że od przyszłego tygodnia będą obowiązywać znaki nawigacyjne i zacznie działać system sygnalizacji ostrzegawczej przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. Wcześniej żegluga była tam możliwa jedynie na własną odpowiedzialność.

Otwarty zostanie szlak od jeziora Roś w Piszu do rzeki Węgorapy w Węgorzewie wraz z jeziorami: Seksty, Śniardwy, Mikołajskie, Tałty, Tałtowisko, Kotek, Szymon, Szymoneckie, Jagodne, Boczne, Niegocin, Tajty, Kisajno, Dargin, Łabap, Kirsajty, Mamry, Święcajty oraz na łączących te jeziora kanałach. Otwarty będzie też szlak od Jeziora Ryńskiego w Rynie do Jeziora Nidzkiego (do 3 km na granicy rezerwatu Jezioro Nidzkie) wraz z jeziorami: Bełdany, Guzianka Mała, Guzianka Wielka i Kanałem Nidzkim.

Autor: M. Zbrożek/ W.Chromy/PAP
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w jacht, Wielkie Jeziora Mazurskie, żagle, sezon turystyczny
Na Mazurach odwołano szkolenia żeglarskie i regaty. Część portów woduje jednak jachty

Odwołano uroczyste rozpoczęcie sezonu żeglarskiego, które od lat odbywało się w majowy weekend, zrezygnowano ze szkoleń i regat. Niektóre firmy czarterowe wodują jednak łodzie. W związku...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV