Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Sztynorcie wyremontowane zostanie skrzydło pałacu zajmowane w czasie wojny przez Joachima von Ribbentropa

Pałac w Sztynorcie. Fot. Ł. Węglewski

Pół miliona euro, które na remont pałacu w Sztynorcie przeznaczył Bundestag, będzie wydane na remont skrzydła, w którym mieszkał w czasie II wojny światowej Ribbentrop.

Poinformował o tym przewodniczący Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków Wojciech Wrzecionkowski. Kilka miesięcy temu pałac w Sztynorcie dostał pół miliona euro od Bundestagu.

Na posiedzeniu zarządów Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków, które odbyło się w ostatnich dniach zdecydowano, że pieniądze przekazane przez Bundestag zostaną przeznaczone na remont jednego ze skrzydeł pałacu w Sztynorcie

– powiedział Wojciech Wrzecionkowski, który przewodniczy Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków.

Chodzi o skrzydło, które w czasie wojny zajął minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop. W przyszłości będzie się tam mieścić punkt informacyjny dla turystów.

To skrzydło jest w stosunkowo najlepszym stanie, kwota, którą mamy powinna na jego remont wystarczyć

– dodał Wrzecionkowski.

Prace remontowe mają się rozpocząć wiosną i potrwać do końca roku. O ratowanie pałacu w Sztynorcie od lat zabiegało wiele środowisk na Warmii i Mazurach. Władze regionu na ratowanie pałacu nie przekazały dotąd żadnych środków.

Jeśli się dobrze sprawimy, to jest szansa, że w kolejnych latach otrzymamy ponownie dotacje od Bundestagu.

Najważniejszy wschodniopruski pałac
Pałac w Sztynorcie leży na półwyspie oddzielającym jeziora Mamry, Kirsajty i Dargin. Od XV wieku aż do zimy 1945 roku pałac był główną siedzibą rodową Lehndorffów, jednego z najznamienitszych i najbardziej znanych rodów szlachty pruskiej. Z tej rodziny wywodził się m.in. jeden z warmińskich biskupów, wielu jej członków służyło w armii i pracowało w dyplomacji. Ostatni z rodu, Henrich, 20 lipca 1944 roku w Wilczym Szańcu w Gierłoży brał udział w nieudanym zamachu na Hitlera.

PGR w pałacu
W PRL-u w sztynorckim pałacu rezydowała administracja PGR-u, ale od kiedy się wyniosła prawie 30 lat temu pałac popada w ruinę. W grudniu 2009 roku budynek w kiepskim już stanie od prywatnej firmy przejęła Polsko-Niemiecka Fundacja Ochrony Zabytków Kultury, która do zarządzania zabytkiem powołała spółkę. Od tamtej pory spółka m.in. wyremontowała dach i wzmocniła stropy chroniąc tym samym budynek przed zawaleniem, zostały też osuszone fundamenty.

Rodzina Lehndorffów i Bundestag
Pieniądze na prace remontowe pochodziły także z Bundestagu oraz od rodziny Lehndorffów, która na ten cel na aukcjach sprzedała część rodzinnych pamiątek. W ten sposób zebrano 50 tysięcy euro.

Plany muzealno-hotelowe
Fundacja chce, by po remoncie całego w pałacu w Sztynorcie znalazło się m.in. muzeum szlachty wschodniopruskiej, do której oryginalne wyposażenie z dawnego pałacu chce przekazać rodzina Lehndorffów. Część pałacu będzie przeznaczona na cele hotelowe.

Ostatni dziedzic pałacu
Wśród dzieci Henricha von Lehndorffa, ostatniego dziedzica sztynorckiego pałacu, najbardziej znana jest Vera, która była top modelką i aktorką. Występowała pod pseudonimem Veruschka.

Pałac w Sztynorcie. Fot. Ł. Węglewski

Pałac w Sztynorcie. Fot. S. Ostrowski

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, remont, PGR, pałac, Sztynort, Lehndorff, Mamry, Wojciech Wrzecionkowski, Dargin, Bundestag, Ribbentrop, Fundacja Ochrony Zabytków
Remont ścieżki, nowe chodniki i pływające pomosty. Olecki samorząd przebuduje miejski skwer

Skwer na ulicy Młynowej w Olecku zamieszkuje kilkadziesiąt gatunków ptaków i zwierząt. W innych tego typu miejscach jest podobnie. Żeby chronić, to co jest oraz zwiększać...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV