Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W szpitalu dziecięcym wspominali wizytę Jana Pawła II

Krystyna Wrzosek-Rażniak z synem przy tablicy ze zdjęciami z wizyty Ojca Świętego. 25 lat temu pani Krystyna była pacjentką, którą pobłogosławił Jan Paweł II, fot. Maciej Świniarski

Niesamowite przeżycie, ciepło i otucha, która pozwoliła pokonać chorobę. Pacjenci i personel olsztyńskiego szpitala dziecięcego wspominali wizytę w placówce Papieża Polaka.

Święty Jan Paweł II pobłogosławił 16-letnią wówczas Krystynę Wrzosek – Rażniak. Chorowała na białaczkę.

„Wziął mnie za rękę i jakby Duch Święty przeniknął przez człowieka. Ojciec Święty nakreślił na moim czole znak krzyża i powiedział: „Nie lękaj sie, Bóg jest z tobą”. I tak jest do dziś, każdego dnia. Każdy dzień jest darem”.

00:00 / 00:00

Wizytę Papieża w Olsztynie wspominał również obecny na uroczystości wojewoda warmińsko – mazurski – Artur Chojecki:

00:00 / 00:00

Jan Paweł II w szpitalu dziecięcym w Olsztynie, 6.06.1991, błogosławi pacjentkę Krystynę Wrzosek, zdjęcie archiwalne

W spotkaniu wzięła udział m.in. Krystyna Wrzosek – Rażniak, która wtedy była pacjentką szpitala.

00:00 / 00:00

Ojciec Święty powiedział wówczas do małych pacjentów m.in.:

Drogie dzieci, bardzo serdecznie proszę razem z wami o zdrowie dla każdego – zwłaszcza dla tych, co najciężej chorują – ale bardziej jeszcze proszę o dar wiary. Proszę o ten dar dla każdego z was i na całe życie. Cierpienie można zrozumieć tylko i wyłącznie w świetle Bożej miłości

 

– takie słowa do dzieci skierował Jan Paweł II. Jeszcze trudniej jest zrozumieć cierpienie, gdy dotyka najmłodszych. Jaki jest jego sens małym pacjentom i ich rodzicom 25 lat temu tłumaczył w Olsztynie święty Jan Paweł II.

Podczas wizyty Papież odwiedził między innymi oddział onkologiczny. Z każdym rozmawiał i każdego małego pacjenta błogosławił. Bez wiary wielu pacjentom i ich rodzinom byłoby niezwykle trudno.

– Jan Paweł II był szczególnie tam, gdzie choroba była trudna do zaakceptowania zwłaszcza dla rodziców — mówi ks. Michał Tunkiewicz, kapelan szpitalny.

Podczas wizyty Jan Paweł II podarował szpitalowi sprzęt, o który zwróciła się dyrekcja za pośrednictwem kurii biskupiej. Po przekazaniu daru dla szpitala Jan Paweł II powiedział:

Muszę jeszcze dodać, że to nie papież jest taki bogaty, tylko są inni dobrodzieje, którzy dają papieżowi, ażeby on dawał. Więc trzeba też o tych wszystkich dobrodziejach, którzy się za papieżem chowają i może nawet nie chcą się pokazać, pamiętać. Jeśli chcą być ukryci, niech takimi zostaną, to bardzo piękne: „Niech nie wie twoja lewica, co czyni prawica”. Ale trzeba im szczególnie za to, w wymiarze Bogu tylko znanym, dziękować.

Przypomnijmy, papież Jan Paweł II spędził w Olsztynie dwa dni (5 i 6 czerwca 1991 roku). Uroczyste przywitanie odbyło się na lotnisku w Dajtkach. Podczas wizyty Ojciec Święty poświęcił Wyższe Seminarium Duchowne „Hosianum”, spotkał się z chorymi dziećmi i pracownikami Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego, a w parku przy stadionie pobłogosławił wiernych ówczesnej diecezji warmińskiej i wygłosił homilię poświęconą 8 przykazaniu: „Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu”.

Obecnej, 25 rocznicy towarzyszy wystawa zdjęć z wizyty Ojca Świętego na placu Jana Pawła II przed olsztyńskim ratuszem.

Natomiast z okazji 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Olsztynie i beatyfikacji Ojca Świętego – 5 czerwca br. otwarto pamiątkowy szlak papieski, na który złożyło się pięć stacji, przypominających pielgrzymkę Papieża na Warmię w 1991 roku.

W skład szlaku papieskiego weszły: lotnisko na Dajtkach, gdzie miały miejsce – przylot i powitanie, odlot i pożegnanie Papieża; plac przed Wyższym Seminarium Duchownym „Hosianum”, miejsce pobytu Jana Pawła II podczas pielgrzymki, gdy Jan Paweł II pobłogosławił nowy gmach Seminarium; Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy, gdzie Papież spotkał się z chorymi dziećmi i pracownikami Służby Zdrowia; park przy stadionie, gdzie znajdował się ołtarz polowy i sprawowana była Msza św. i bazylika konkatedralna św. Jakuba, w której miało miejsce spotkanie z laikatem.

W każdym punkcie szlaku znajdują się cztery szklane tablice podświetlane od środka. Umieszczone zostały na nich m.in. fragmenty przemówień i zdjęcia z wizyty Jana Pawła II w Olsztynie.

(mswin/as)

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Mieszkańcy Olecka zdecydują o miejskich inwestycjach za 200 tysięcy złotych

Olecko będzie miało budżet obywatelski. Powołano już zespół, który zajmie się projektami zgłaszanymi przez mieszkańców. W jego skład weszli przedstawiciele oleckiej Rady Seniorów, Rady Młodzieżowej, urzędu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV