Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Smolajnach świętowano imieniny Ignacego Krasickiego. Była to uczta z prawdziwego zdarzenia

Fot. Mateusz Szkaradziński

Imieniny Krasickiego – to tytuł imprezy zorganizowanej w pałacu biskupów warmińskich w Smolajnach koło Dobrego Miasta. Jak mówią przekazy historyczne – tutejszy pałac był ulubionym miejscem letniego wypoczynku biskupa Krasickiego – tu też miała powstać większość jego utworów.

Smolajny w tamtym okresie były także miejscem chętnie odwiedzanym ze względu na wyborną kuchnię – powiedział Radiu Olsztyn profesor Stanisław Achremczyk.

Przepisy ściągał z różnych stron. Gustował w kuchni francuskiej. Do tego dobre wina francuskie, kwaśne niemieckie, hiszpańskie. Smolajny każdego lata tętniły gośćmi.

W programie dzisiejszej imprezy w Smolajnach były m.in. pokaz kulinarny mistrza Jana Kuronia, bajki Ignacego Krasickiego w interpretacji aktorów Teatru im. Jaracza w Olsztynie, muzyka w wykonaniu kwartetu smyczkowego AVISTA i I Warmiński Zjazd Ignacych.

Fot. Mateusz Szkaradziński

Fot. Mateusz Szkaradziński

Fot. Mateusz Szkaradziński

Autor: L. Tekielski
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Smolajny, Ignacy Krasicki
252. rocznica urodzin Ignacego Krasickiego, poety i biskupa warmińskiego

Dziś mija 252. rocznica urodzin biskupa warmińskiego Ignacego Krasickiego. Był jednym z głównych przedstawicieli polskiego oświecenia - nazywano go "księciem poetów polskich ". Ignacy Błażej Franciszek...

Zamknij
RadioOlsztynTV