Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

252. rocznica urodzin Ignacego Krasickiego, poety i biskupa warmińskiego

Dziś mija 252. rocznica urodzin biskupa warmińskiego Ignacego Krasickiego. Był jednym z głównych przedstawicieli polskiego oświecenia – nazywano go „księciem poetów polskich „.

Ignacy Błażej Franciszek Krasicki herbu Rogala urodził się 3 lutego 1735 roku w Dubiecku nad Sanem. Biskupem warmińskim został w wieku 32 lat. Funkcje tę sprawował w trudnym okresie przed rozbiorami, kiedy nasilały się prowokacje zmierzających do zagarnięcia Warmii. Mimo to z rozmachem urządzał swoje rezydencje w Lidzbarku Warmińskim i Smolajnach. Z racji pełnionej funkcji zasiadał też w Senacie Rzeczypospolitej. Był także arcybiskupem gnieźnieńskim, księciem sambijskim, hrabią Świętego Cesarstwa Rzymskiego, prezydentem Trybunału Głównego Koronnego w Lublinie i kawalerem maltańskim, a także poetą, prozaikiem, publicystą i encyklopedystą.

Zadebiutował w wieku 40 lat strofą ” Hymn do miłości Ojczyzny”. Wydał także dwutomowy Zbiór potrzebniejszych wiadomości i trzecią polską encyklopedię powszechną. Jest również autorem dzieła uznawanego za pierwszą polską powieść „Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki”. Tworzył głównie bajki, satyry i poematy heroikomiczne.

Zmarł 14 marca 1801 roku w Berlinie. Został pochowany w katedrze pod wezwaniem Świętej Jadwigi Śląskiej, którą sam konsekrował.

Autor: W. Chromy/ Wikipedia
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Osiem osób zostało rannych. Na drogach regionu doszło do dwóch wypadków

Osiem osób zostało poszkodowanych w dwóch wypadkach na drogach krajowych nr 53 i 15. Warunki do jazdy są trudne -  jest ślisko i wciąż pada śnieg....

Zamknij
RadioOlsztynTV