Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W skansenie w Olsztynku otwarto nowoczesne centrum obsługi turystów

Skansen w Olsztynku – kościółek. Fot. Ł.Węglewski

Budynek ma dwa skrzydła połączone przeszklonym przedsionkiem, do którego przeniesiono kasy biletowe, biuro przewodników, sklepik z pamiątkami i inne obiekty związane z obsługą ruchu turystycznego.

Centrum powstawało niemal 4 lata i kosztowało 1 milion 800 tysięcy złotych. W ubiegłym roku Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku wzbogaciło się o wiejską zagrodę z połowy XIX wieku z chałupą, które przeniesiono ze wsi Królewo koło Morąga i odrestaurowano. W tym roku placówka sprowadzi do swoich zbiorów dwa nowe obiekty: oryginalną stodołę z Królikowa i kapliczkę z Redykajn.

Skansen w Olsztynku dysponuje terenem o powierzchni 94 hektarów. Zgromadzono na nim 76 obiektów architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy. Są to budynki mieszkalne, sakralne, zabudowania gospodarcze i przemysłowe. Placówka posiada też w zbiorach około 13 tysięcy tzw. muzealiów ruchomych, głównie eksponatów związanych tradycyjnymi metodami pracy i obrzędami na wsi w XIX i XX wieku.

Co roku skansen, czynny od połowy kwietnia do końca października, odwiedza nawet 100 tysięcy turystów.

Skansen w Olsztynku – pasieka. Fot. Łukasz Węglewski

 

Autor: K.Kantor za PAP
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztynek, skansen, park etnograficzny, Muzeum Budownictwa Ludowego
Wilk potrącony przez auto, trafił do ośrodka w Napromku

Okazuje się, że w specjalistycznej wolierze przeznaczonej do ratowania wilków nie ma już wolnych miejsc. Najnowszego pacjenta leśnego szpitala, prowadzonego przez Nadleśnictwo Olsztynek, znaleziono w województwie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV