Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W regionie trwają uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych. Narodowy Dzień Pamięci obchodzimy od 2011 roku

Fot. P.Getka

Na Warmii i Mazurach obchodzona jest pamięć o żołnierzach antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Olsztyn
Zawody strzeleckie, ale także wykłady historyczne – w taki sposób w Olsztynie rozpoczęły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej w Olsztynie oraz Liga Obrony Kraju w Olsztynie zapraszają na strzelnicę – mówi Krzysztof Kierski z Biura Badań Historycznych olsztyńskiego IPN. Na strzelnicy LOK w Lesie Miejskim rywalizuje około setki strzelców.

W Iławie w kinoteatrze „Pasja” zaplanowano dziś projekcję filmu pt. „Historia Roja”. Natomiast o 17.30 w sali konferencyjnej Iławskiego Centrum Kultury odbędzie się wykład historyczny. Poprowadzi go Andrzej Ochał.

Niedziela

W Grabowie w niedzielę w południe rozpoczną się Wojewódzkie Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Najpierw odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny. Następnie uroczystości przeniosą się pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych w Rudziach. Będzie apel pamięci, salwa honorowa, złożenie pod pomnikiem wieńców i wiązanek kwiatów oraz wojskowa grochówka.

W Zastrużnem, w Ośrodku Szkolenia na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert”, odbędą się uroczyste obchody z udziałem wojskowej asysty honorowej, służb mundurowych, przedstawicieli międzynarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO i organizacji proobronnych.

W Elblągu w południe przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego zostanie odegrany hymn państwowy, będzie apel pamięci i salwa honorowa, zostaną też złożone kwiaty. Z kolei w sali dworca PKP w Ostródzie o 12.30 rozpocznie się koncert patriotyczny poświęcony Żołnierzom Niezłomnym. Natomiast na plaży miejskiej w Orzyszu chętni wystartują w  czwartym Nocnym Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Początek o 16:30.

Poniedziałek

W Olsztynie obchody rozpoczną się w poniedziałek. W Szkole Podstawowej nr 13 o godzinie 10 odsłonięta i poświęcona zostanie tablica W uroczystości weźmie prezes IPN dr Jarosław Szarek.

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim zaplanowano dwa wykłady m.in. dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie Jacka Pawłowicza i Michała Ostapiuka z delegatury IPN w Olsztyn.

W Działdowie w poniedziałek w auli Publicznego Centrum Kształcenia Ustawicznego odśpiewany zostanie hymn państwowy i odbędzie się prelekcja historyka i publicysty Jacka Karczewskiego „Śladami Niezłomnych”.

Fot. A.Podbielska

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za A.Skrago/P.Karpiszen

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żołnierze wyklęci, obchody, Żołnierze Niezłomni
„Chcemy zaszczepić w młodzieży wielkie pokłady patriotyzmu”. Wystawa o żołnierzach niezłomnych dotarła do Mrągowa

Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej poświęcona żołnierzom niezłomnym dotarła do Mrągowa. W Zespole Oświatowo-Sportowym uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego mogą dowiedzieć się więcej o walczących w czasie PRL...

Zamknij
RadioOlsztynTV