Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W regionie powstaje pięć obwodnic. GDDKiA czeka na propozycje kolejnych inwestycji

Pięć obwodnic powstaje w województwie warmińsko-mazurskim. Ich budowa jest dofinansowana z rządowego programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

Gdzie będą nowe obwodnice i co powstanie przy okazji inwestycji? Mówi Karol Głębocki z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie:

To obwodnice: Pisza, Smolajn, Gąsek, Szczytna oraz Olsztyna i Dywit. Powstaną trasy o najwyższych parametrach technicznych. Powstaną też urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

00:00 / 00:00

Jedna z obwodnic jest budowana w okolicach wsi Gąski w gminie Olecko. Przez wieś biegnie droga krajowa nr 65 łącząca Gołdap, czyli miasto na granicy z Obwodem Kaliningradzkim z Bobrownikami na granicy z Białorusią.

Mieszkańcy Gąsek domagali się odciążenia drogi we wsi – powiedziała Monika Błaszak z Urzędu Miasta w Olecku:

W związku z licznymi apelami mieszkańców zapadła decyzja o tym, żeby nastąpiła budowa obwodnicy tej miejscowości, w tym ciągu drogi krajowej numer 65.

00:00 / 00:00

Najbardziej zaawansowane są prace przy budowie obwodnicy Smolajn.

– Cieszymy się z nowych kilometrów drogi, ale domagamy się obwodnicy Dobrego Miasta – nie kryje burmistrz Jarosław Kowalski:

Wąskie gardło przy baszcie w Dobrym Mieście, w przypadku jakiejkolwiek katastrofy, zablokuje ruch z Olsztyna do Elbląga, Bartoszyc, Lidzbarka Warmińskiego, Ornety czy Pieniężna. Po prostu nastąpi tak zwany armagedon.

00:00 / 00:00

100 obwodnic ma dać łącznie 830 kilometrów dróg o wysokich parametrach technicznych, a propozycje miejsc, w których powinny powstać obwodnice, samorządy mogą zgłaszać do GDDKiA. Jak zapowiedział Karol Głębocki, GDDKiA jest otwarta na współpracę i liczy na głosy i uwagi samorządów i wszystkich mieszkańców zainteresowanych budową obwodnic.

 

Autor: M. Kwiatkowska
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w GDDKiA
Przed nami ostatni weekend wakacji. GDDKiA przypomina podstawowe zasady bezpieczeństwa

Przed nami ostatni weekend wakacji - czas wzmożonego ruchu na drogach. Bezpieczna podróż zależy od wszystkich użytkowników, zwłaszcza kierowców - podkreśliła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i...

Zamknij
RadioOlsztynTV