Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przed nami ostatni weekend wakacji. GDDKiA przypomina podstawowe zasady bezpieczeństwa

Fot. J. Zybura

Przed nami ostatni weekend wakacji – czas wzmożonego ruchu na drogach. Bezpieczna podróż zależy od wszystkich użytkowników, zwłaszcza kierowców – podkreśliła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

GDDKiA przypomniała kilka istotnych zasad, które – choć dla niektórych oczywiste – często są łamane. Ich lekceważenie może doprowadzić do wypadków i kolizji. Brak rozsądku za kierownicą może doprowadzić do utraty życia lub zdrowia.

Przestrzegaj limitów prędkości

Prowadząc pojazd, bierzesz odpowiedzialność nie tylko za swoje życie, ale także współpasażerów oraz innych użytkowników dróg. Dlatego stosuj się do ograniczeń prędkości oraz weź pod uwagę panujące na drodze warunki atmosferyczne oraz natężenie ruchu. Pamiętaj, że droga hamowania na mokrej nawierzchni znacznie się wydłuża.

Patrz na znaki o zmiennej treści

Jeśli widzisz na tablicy nad drogą zestawienie znaków na elektronicznych wyświetlaczach – zastosuj się do nich! W ten sposób informujemy użytkowników dróg m.in. o ograniczeniu prędkości, zakazie wyprzedzania, zatorze drogowym, wypadku, prowadzonych pracach na drodze lub w jej otoczeniu, a w przypadku zamknięcia drogi o konieczności skorzystania z objazdu.

Utrzymuj bezpieczny odstęp

Niezachowanie odległości między pojazdami na drogach ekspresowych i autostradach, jak wynika z policyjnych statystyk, jest jedną z głównych przyczyn wypadków, obok niedostosowania prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowego wyprzedzania, zmęczenia i nieprawidłowej zmiany pasa ruchu. W czerwcu 2021 r. weszła w życie nowelizacja przepisów Prawo o ruchu drogowym. Stanowi, że bezpieczna odległość między pojazdami na drogach szybkiego ruchu powinna wynosić połowę aktualnej prędkości. Oznacza to, że kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50 m za poprzedzającym samochodem, 120 km/h – 60 m, 140 km/h – 70 m. Więcej o nowych przepisach przeczytać można na stronie Ministerstwa Infrastruktury.

Korytarz życia może uratować niejedno życie

Korytarz życia to wolna przestrzeń pozostawiona dla pojazdów ratunkowych poruszających się w korku. Pozostawienie wolnej przestrzeni jest szczególnie ważne na drogach ekspresowych i autostradach.

Zasada jest prosta. Kierowcy z lewego pasa zjeżdżają w lewo, natomiast wszyscy z prawego zjeżdżają w prawo. Pamiętajmy! Tylko skrajnie lewy pas zjeżdża w lewo, pozostałe pasy, jeśli jest ich więcej, ustawiają się na prawo tak, by pozostawić jeden pas wolny. W ten sposób utworzymy szeroki korytarz, którym bez problemu przejadą nawet największe wozy straży pożarnej.

Pas awaryjny tylko do awaryjnych sytuacji 

Na drodze szybkiego ruchu zatrzymujemy się wyłącznie na wyznaczonych do tego celu parkingach. Wyjątki od tej zasady to tylko: awaria pojazdu, zatrzymanie przez Policję lub inną służbę do tego uprawnioną, sytuacja awaryjna na drodze (np. wypadek) lub zatrzymanie w miejscu poboru opłat za przejazd autostradą.

Stosuj jazdę na suwak

Od grudnia 2019 roku jazda na suwak to nie tylko zwykła uprzejmość, ale obowiązek wszystkich kierowców. Wynika on z przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Dzięki takiej jeździe znacznie szybciej można rozładować drogowy zator i zapewnić większą płynność ruchu. To przekłada się również na bezpieczeństwo i minimalizowanie utrudnień dla kierowców. Jazdę na suwak stosuj w przypadku kończącego się jednego lub więcej pasów ruchu, tylko w sytuacji dużego natężenia ruchu oraz zatorów drogowych.

Włączaj się bezpiecznie do ruchu

Pamiętaj, że włączając się do ruchu należy zachować ostrożność, skupić uwagę i ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na drodze. Jest to szczególnie istotne na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie pojazdy poruszają się z dużą prędkością, a wymuszenie pierwszeństwa może się skończyć tragicznie. Na droga klasy A i S wykorzystuj pasy włączenia, aby nabrać odpowiedniej prędkości i nie wymuszać na innych kierowcach nagłego hamowania.

Podróżuj sprawnie i bezpiecznie

Przed wyruszeniem w trasę sprawdź stan techniczny pojazdu i jego oświetlenie, ciśnienie w oponach i najważniejsze wyposażenie pojazdu, zarówno to obowiązkowe jak i dodatkowe. Dokładnie poukładaj i zabezpiecz bagaże. Leżące luźno przedmioty podczas wypadku są poważnym zagrożeniem dla kierowcy i pasażerów. Podróżując czy to Polsce czy za granicą, stosuj się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego i zwracaj uwagę na znaki drogowe.

Zapamiętaj ten numer – 19 111

Od prawie 10 lat funkcjonuje numer informacji drogowej GDDKiA, czynny 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Dzwoniąc pod ten numer, możesz nie tylko uzyskać informację o warunkach ruchu na drogach krajowych, ale również zgłosić zagrażające bezpieczeństwu sytuacje, które zauważysz podczas jazdy. Te i wiele innych informacji dostępne są także pod adresem drogi.gddkia.gov.pl. W serwisie można też zgłosić uszkodzony element infrastruktury drogowej lub nawierzchni, czy przesłać uwagi dotyczące oznakowania dróg krajowych.

 

Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bezpieczeństwo, GDDKiA
To był intensywny sezon. MOPR powoli podsumowuje wakacje nad jeziorami

Ratownicy wodni pełniący służbę na Wielkich Jeziorach Mazurskich powoli podsumowują tegoroczny sezon. Mazurskie jeziora z każdym dniem pustoszeją, ale ten sezon można ocenić jako bardzo intensywny...

Zamknij
RadioOlsztynTV