Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„W Polsce od 30 lat trwa zima demograficzna”. Oglądaj rozmowę z wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej

Liczba urodzeń zależy od liczby kobiet – tak tłumaczyła w spadek liczby urodzeń dzieci w Polsce wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Barbara Socha.

Wiceminister zaznaczyła w Porannych pytaniach, że perspektywy nie są najlepsze.

W Polsce coraz bardziej dynamicznie spada liczba kobiet w wieku rozrodczym. Oznacza to, że będzie się rodziło mniej dzieci. Mamy coraz mniej mam i nawet gdyby rodziły średnio po 3 czy 4 dzieci nie są w stanie zrekompensować tego spadku.

Barbara Socha dodała, że zjawiska demograficzne są zjawiskami długofalowymi. W Polsce, zdaniem minister, od 30 lat trwa zima demograficzna, a program Rodzina 500 plus to pierwsza oznaka wiosny. W polskich żłobkach powstaje bardzo dużo miejsc, proporcjonalnie mniej jest ich w województwie warmińsko-mazurskim – powiedziała w Radiu Olsztyn wiceminister rodziny. Barbara Socha zachęcała samorządy do uczestnictwa w programie Maluch Plus.

Samorządowców zachęcam o więcej odwagi w składaniu wniosków. Jeśli chodzi o tworzenie nowych miejsc, wszystkie rozpatrywane są pozytywnie. Na Warmii i Mazurach powstają piękne i nowoczesne żłobki.

Barbara Socha zaznaczyła, że województwo warmińsko-mazurskie jest dużo mniej aktywne, jeśli chodzi o program Maluch Plus, niż południowa część kraju. Resort przewiduje, że pod koniec roku będzie 200 tysięcy miejsc.

Posłuchaj Porannych pytań

00:00 / 00:00

Fot. Agnieszka Chmielewska

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za K.Kaszubski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, dzieci, demografia, video, wiceminister rodziny
Ciągle brak porozumienia w sprawie Tramwajów Elbląskich. Do akcji wkroczyła Rada Dialogu Społecznego

Już dziewiąty dzień trwa strajk tramwajarzy w Elblągu. Tamtejsza szynowa komunikacja miejska jest sparaliżowana, a miasto uruchomiło autobusową komunikację zastępczą. Przedstawiciele stron konfliktu spotkali się w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV