Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Piszu rozmawiano o Afrykańskim Pomorze Świń. Tymczasem posłowie PO krytykują rząd za nieskuteczną walkę

W Piszu posłowie, hodowcy i przedstawiciele izb rolniczych mówili o Afrykańskim pomorze świń. Fot. M. Zbrożek

Na Warmii i Mazurach problem Afrykańskiego Pomoru Świń coraz poważniejszy. Niewykluczone, że strefy bezpieczeństwa zostaną rozszerzone.

Afrykańskiemu Pomorowi Świń poświęcona była konferencja prasowa w biurze posła Jerzego Małeckiego w Piszu. Od listopada w województwie warmińsko-mazurskim stwierdzono 38 przypadków ASF – mówi wojewódzki lekarz weterynarii Ludwik Bartoszewicz. Najwięcej odnotowano ich w powiecie ełckim – 16, w braniewskim było 13, w bartoszyckim – 6 a w piskim – 1.

Prawdopodobnie w powiecie piskim przypadków ASF będzie więcej, bo znaleziono tam sześć martwych dzików.

– mówi poseł Jerzy Malecki.

Badania potwierdzą, czy były chore. Jeśli tak, to cały powiat zostanie objęty czerwoną strefą. To z kolei spowoduje również rozszerzenie strefy żółtej, czyli ochronnej.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

Tymczasem posłowie Platformy Obywatelskiej krytykują rząd za nieskuteczną walkę z afrykańskim pomorem świń. Posłowie PiS przekonują, że odpowiednie działania są podejmowane.

Rządowe działania to przede wszystkim zaostrzenie ustawa o bioasekuracji gospodarstw – hodowle, które się nie dostosują, będą musiały zostać zamknięte. Planowana jest też budowa ogrodzenia na granicy z Białorusią i Ukrainą – to stamtąd na terytorium Polski dostają się dziki zakażone wirusem ASF. – Budowa ogrodzenia ma uchronić polskich rolników przed chorobą przenoszoną zza naszej wschodniej granicy – przekonuje poseł PiS Wojciech Kossakowski.

Politycy Platformy Obywatelskiej twierdzą jednak, że te działania są spóźnione i że nie ma wsparcia rolników w zakresie bioasekuracji. – Koszt wprowadzenia zasad bioasekuracji w małej hodowli to od 30-50 tys. złotych. Małych hodowców na to nie stać – twierdzi poseł PO Janusz Cichoń. Według Platformy należy też wzmocnić Inspekcję Weterynaryjną.

Na Warmii i Mazurach nie doszło jeszcze do zakażenia hodowlanych świń – wykryto natomiast 38 przypadków ASF u dzików.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Autor: M. Zbrożek/A. Piedziewicz
Redakcja: BSChromy/ A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PiS, Pisz, PO, posłowie, hodowcy, afrykański pomór świń, Małecki
Policja znalazła samochód bandytów, którzy napadli na właściciela kantoru w Piszu

Policja znalazła samochód, którym poruszali się sprawcy wczorajszego napadu na właściciela kantoru wymiany walut w Piszu. Funkcjonariusze zostali dziś poinformowani przez anonimowego świadka, że auto nie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV