Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olsztynie uczczono pierwszych osadników na Ziemiach Odzyskanych

Fot. A. Minkiewicz-Zaremba

Kilkudziesięciu osadników lub ich potomków uczestniczyło w gali „Pionierzy osadnictwa 1945”.

Impreza służy uczczeniu tych mieszkańców regionu, którzy przybyli tu jako pierwsi osiedleńcy. Była też lekcją historii dla młodszych. Po 1945 roku na Warmię i Mazury trafili osadnicy m.in. z Wileńszczyzny, Wołynia i z Mazowsza. Dlaczego przyjeżdżali na tzw. Ziemie Odzyskane i co zapamiętali?

Moi rodzice przyjechali z powiatu Dąbrowa Tarnowska, to miejscowość, która leżała w dawnej Galicji. Ich wieś została całkowicie spalona (…) Na Ziemie Odzyskane przyjechałem w 1946 roku. Dostaliśmy tam gospodarstwo. Moi rodzice przyjechali z województwa ciechanowskiego, dlatego, że byliśmy wyrobnikami (…) Dotarliśmy do Giżycka po miesiącu, tak długo jechaliśmy. Byliśmy zdziwieni, że w marcu nie ma śniegu i są rybitwy. Na Wileńszczyźnie nie widzieliśmy białych ptaków.

Galę w Olsztynie zorganizował Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych. Patronat medialny nad imprezą objęło Radio Olsztyn.

Fot. A. Minkiewicz-Zaremba

Fot. A. Minkiewicz-Zaremba

Autor: A. Minkiewicz-Zaremba
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w 1945, Ziemie Odzyskane
Ucieczka przez Zalew Wiślany

Ludzie tonęli, zamarzali - tak wyglądała ucieczka przez Zalew Wiślany w 1945 r. Ucieczka przed Armią Czerwoną. Zygmunt Szpondowski był przymusowym robotnikiem. Pracował w gospodarstwie w...

Zamknij
RadioOlsztynTV