Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olsztynie trwa rejestracja potencjalnych dawców szpiku

Fot. Krzysztof Gryz

Wspólnie przeciw białaczce. Grzegorz, Krzysztof i Inni potrzebują Twojej pomocy – pod tym hasłem w Olsztynie odbywa się trzydniowa rejestracja potencjalnych dawców szpiku.

Znalezienie genetycznego bliźniaka jest dla wielu chorych jedyną szansą na życie. Liczą na to: mieszkający w Dywitach, 35-letni Grzegorz Stankiewicz i 50-letni Krzysztof Leszczyński z Olsztyna. Może się jednak okazać, że taką osobę znajdą też inni potrzebujący pomocy.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. Do akcji włączyli się wojewoda i pracownicy Urzędu Wojewódzkiego, inne urzędy i instytucje oraz służby mundurowe. Dzisiejsza rejestracja w obu olsztyńskich galeriach handlowych i potrwa do 18.00. W tych samych godzinach odbędzie się również jutro.

Akcji towarzyszą pokazy udzielania pierwszej pomocy i sportowe oraz konkursy i występy artystyczne. Dzisiaj do godziny 17.00 można się także rejestrować w budynku posterunku Policji i Straży Miejskiej w Dywitach.

Dawcą szpiku mogą być wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat. Rejestracja zajmuje tylko chwilę, a polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi i pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Specjaliści zapewniają, że pobieranie szpiku kostnego jest bezbolesne i bezpieczne dla dawcy. (kan/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szpik, dawcy
Policjanci rejestrują się w bazie dawców szpiku

Do piątku funkcjonariusze mogą wziąć udział w badaniu, które jednocześnie zapisuje ich jako potencjalnych dawców. Policjanci chcą pomóc między innymi dwóm kolegom - policjantowi i strażnikowi...

Zamknij
RadioOlsztynTV