Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 32 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olsztynie świętowano rocznicę niepodległości Litwy. „Mamy wspólną historię i tożsamość”

Fot. D. Grzymska

Litwini obchodzą dziś święto narodowe. Z tej okazji w olsztyńskim liceum Patos odbyła się uroczystość upamiętniająca 106. rocznicę odzyskania przez Litwę niepodległości.

106 lat temu Litewska Rada Państwowa podpisała w Wilnie akt ogłaszający niepodległość. W liceum Patos odbyła się z tej okazji uroczystość, którą zorganizował konsul honorowy Republiki Litewskiej w województwie warmińsko-mazurskim Stefan Duk, który mówił o wspólnych losach Polski i Litwy.

Jak patrzę na Litwę i Polskę, to wracam myślami do bitwy pod Grunwaldem z 1410 roku. Dlaczego? Może to była sprawa istotna dla nas i Litwy, może byśmy przegrali bitwę i nie wiadomo, jak życie by się potoczyło

– dodał.

Waldemar Ziarek, dyrektor konsulatu honorowego przypominał o tym, że zjednoczenie obu narodów uczyniło z nich mocarstwo.

To przykład dwóch narodów, który najwspanialszą kartę miały wtedy, kiedy tworzyły wspólne państwo. Przypominanie tych wydarzeń jest dowodem na to, że warto spoglądać na wspólną przestrzeń, bo ona należy do dwóch bratnich narodów, które potrafią się dogadać i razem działać dla dobra wspólnego

– podkreślił.

Podczas spotkania odczyt wygłosiła prof. dr hab. Maria Korybut-Marciniak z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Mamy wspólną historią, religię, korzenie, wspólną ziemię, więc mamy też wspólną tożsamość. (…) W swoim wystąpieniu chcę pokazać, że Polacy mieszkający na Litwie mieli problem z tym, kim są i jak się nazwać. Czy się nazwać Polakiem, czy Litwinem?

– podkreślała profesor.

16 lutego 1918 roku Taryba, czyli parlament Litwy proklamował niepodległe Państwo Litewskie.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Autor: D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w historia, liceum, Litwa, rocznica odzyskania niepodległości Litwy
Elbląg oddał hołd żołnierzom AK. „Stanowili fundament oporu przeciwko okupacji”

Apel pamięci, salwa honorowa oraz kwiaty i wieńce. W Elblągu upamiętniono 82. rocznicę powstania Armii Krajowej. Gospodarzem uroczystości był prezydent miasta. Witold Wróblewski podkreślił, że żołnierzom...

Zamknij
RadioOlsztynTV