Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olsztynie można poznać pontyfikat Jana Pawła II

Specjalna wystawa Muzeum Archidiecezji Warmińskiej poświęcona pontyfikatowi Jana Pawła II. Fot. Maja Kwiatkowska

Sto medali okolicznościowych i kilkanaście numizmatów związanych z pontyfikatem Jana Pawła II przedstawia na specjalnej wystawie Muzeum Archidiecezji Warmińskiej.

Zbiór przekazał arcybiskup Józef Kowalczyk, były nuncjusz apostolski i były prymas Polski, który wyjaśnił, dlaczego unikaty trafiły właśnie do Olsztyna.

Mam wielkie zobowiązania w stosunku do Seminarium Warmińskiego. Ta kolekcja powstawała ze względu na pontyfikat Jana Pawła II. On był związany z Warmią. Tutaj często przyjeżdżał, mówił o tym.

00:00 / 00:00

Wystawa jest ukoronowaniem obchodów stulecia urodzin Jana Pawła II i, w przyszłym roku, 30 rocznicy pobytu papieża Polaka w Olsztynie. Mamy możliwość do zaprezentowania czegoś, co jest bez wątpienia oryginalne – mówi arcybiskup Metropolita Warmiński Józef Górzyński.

00:00 / 00:00

Oprócz medali i monet obejrzeć można m.in.szaty liturgiczne, w których Jan Paweł II sprawował liturgię podczas pobytu w Olsztynie. Wystawa w Muzeum Archidiecezji Warmińskiej będzie dostępna dla zwiedzających do niedzieli, 7 czerwca 2020 roku.

Karol Wojtyła wiele razy odwiedzał Warmię i Mazury, w tym dwukrotnie jako papież. W Olsztynie był 5 i 6 czerwca 1991 roku. Do regionu przyjechał także w roku 1999. 6 czerwca spotkał się z wiernymi w Elblągu, a 8 czerwca w Ełku.

Posłuchaj relacji Mai Kwiatkowskiej

00:00 / 00:00

Fot. Maja Kwiatkowska

Fot. Maja Kwiatkowska

Fot. Maja Kwiatkowska

Fot. Maja Kwiatkowska

Fot. Maja Kwiatkowska

Fot. Maja Kwiatkowska

Fot. Maja Kwiatkowska

Fot. Maja Kwiatkowska

Fot. Maja Kwiatkowska

Autor: M.Kwiatkowska
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wystawa, Jan Paweł II
Olsztyn otwiera wystawę poświęconą Janowi Pawłowi II. Papież dwukrotnie odwiedzał Warmię i Mazury

W Olsztynie o godz. 17 zostanie otwarta wystawa poświęcona Janowi Pawłowi II. W Muzeum Archidiecezji Warmińskiej na olsztyńskiej starówce będą zaprezentowane m.in. kolekcje monet i medali...

Zamknij
RadioOlsztynTV