Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W niedzielę obchodzimy Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

W trzecią niedzielę listopada przypada Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. – W tym dniu pamiętajmy w modlitwie o tych, którzy zginęli lub doznali obrażeń ciała w wypadkach na drogach, o ich rodzinach i bliskich – zaapelował krajowy duszpasterz kierowców ks. Marian Midura.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych obchodzony jest z inicjatywy ONZ w trzecią niedzielę listopada.

Niech obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych zawsze będą połączone z modlitwą za tych, którzy zginęli na drogach oraz za tych, którzy zostali poszkodowani – ciężko ranni, tracąc z tego powodu zdrowie i dorobek życia

– zaapelował ks. Marian Midura w komunikacie przekazanym przez biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Przypomniał, że każdego roku w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie k. Tarnowa Stowarzyszenie PRZEJŚCIE organizuje uroczyste obchody z wypominkami i mszą św. za wszystkich, którzy zginęli na drogach. W Zabawie jest też specjalny pomnik i park pamięci.

Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych został zapoczątkowany w 1993 r. przez angielską organizację Road Peace. W 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Dzień ten ma być wyrazem uznania dla ofiar wypadków drogowych i ich rodzin. W Polsce inicjatorem obchodów jest MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców.

19 listopada 2006 r. w warszawskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego po raz pierwszy w Polsce obchodzono uroczyście Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków. Obchody zorganizowało Krajowe Duszpasterstwo Kierowców, a obchodom przewodniczył biskup polowy WP Tadeusz Płoski.

Autor: M. Gronek (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w modlitwa, kierowcy, wypadki drogowe, duszpasterz
Więcej policjantów na drogach już od tego weekendu

- W okresie Wszystkich Świętych na drogi w całym kraju wyjedzie więcej policyjnych patroli. Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na wykroczenia będące głównymi przyczynami wypadków, w tym na przekraczanie...

Zamknij
RadioOlsztynTV