Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Nidzicy powstanie nowy zakład produkcyjny. Na początku zatrudni 50 osób

Prawie 140 milionów złotych zainwestuje w Nidzicy znany producent drzwi. Na terenach Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zbuduje zupełnie nowy zakład produkcyjny.

Dwa lata temu firma PORTA rozpoczęła w Nidzicy budowę centrum logistycznego. Będzie to magazyn dla gotowych produktów, a także baza logistyczna. W tym miejscu przedsiębiorstwo ma zamiar prowadzić też prace badawcze i rozwojowe, które dotyczą zastosowania technologii informatycznych. Będzie to centrum, w którym zarządza się łańcuchem dostaw. Teraz firma, która produkuje drzwi w Bolszewie pod Wejherowem, a także w Ełku (są tam dwa zakłady), Suwałkach i jednym z rumuńskich miast, chce zbudować kolejny zakład właśnie w Nidzicy.

Będziemy tam produkować drzwi z wykorzystaniem bardzo nowoczesnych technologii. Dzięki temu chcemy zbudować przewagę konkurencyjną zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym. Będzie to wyjątkowa inwestycja dla naszej firmy, która pozwoli nam rozwijać się również w przyszłości

– powiedział Radiu Olsztyn Marek Bednarz, wiceprezes spółki i dyrektor finansowy PORTA KMI Poland.

Wiceprezes nie ukrywa, że spółka zdecydowała się zainwestować właśnie w Nidzicy ze względu na dostęp do infrastruktury – przede wszystkim drogowej.

W początkowej fazie planujemy zatrudnienie około 50 pracowników. Uważam, że bardzo szybko będziemy w stanie ją zwielokrotnić. Zależy to oczywiście od tego, jak będzie kształtowała się koniunktura gospodarcza w kraju i Europie

– dodał Bednarz.

Firmy, które inwestują na terenach Specjalnych Stref Ekonomicznych mogą liczyć na ulgi podatkowe. W województwie warmińsko-mazurskim mikro i małe przedsiębiorstwa mogą odzyskać nawet 70% poniesionych kosztów, średnie firmy 60%, a duże 50%. Krzysztof Żochowski, prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przypomina, że tego typu pomoc jest udzielana w całej Polsce. W zeszłym roku, mimo pandemii, strefa w naszym regionie, wydała 30 decyzji o wsparciu.

To był czwarty wynik jeśli chodzi o wszystkie Specjalne Strefy Ekonomiczne w kraju. W tym roku jest to 7 decyzja, którą wydajemy. Tu warto wspomnieć, że nieco wcześniej wydaliśmy taką decyzję dla przedsiębiorstwa Kaczkan, czołowego producenta podłóg drewnianych. Chce on zainwestować w swoich zakładach w Klonowym Dworze i Kiełkutach ok. 24 mln zł

– dodał Żochowski.

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna wsparła też ostatnio inne, mniejsze inwestycje. Nowy zakład firmy San-System powstanie w Olecku. Jego budowa i wyposażenie pochłonie kwotę co najmniej 2 mln 100 tys. złotych. Zatrudnienie w tym miejscu znajdzie co najmniej 15 specjalistów. W Nidzicy do uruchomienia zakładu produkcji konserw mięsnych przygotowuje się też firma Michna Food. Umowę ze strefą podpisała na początku 2020 roku. Inwestorzy zadeklarowali łącznie stworzenie co najmniej 27 nowych miejsc pracy i poniesienie ponad 38 mln zł nakładów inwestycyjnych.

– Warmińsko-mazurskie to region, który potrzebuje inwestorów – mówił w nagraniu skierowanym do uczestników uroczystego podpisania decyzji wicepremier Jarosław Gowin, minister Rozwoju, Pracy i Technologii. – Dzisiejsza decyzja o wsparciu to istotny impuls dla rozwoju państwa regionu – mówił Gowin.

Obecny na spotkaniu poseł Porozumienia Michał Wypij przekonywał z kolei, że nasz region musi inwestować w wyspecjalizowane kadry, inwestować w infrastrukturę oraz sprzyjać pomysłom przedsiębiorców na poziomie samorządowym.

Gmina Nidzica na tym tle wyróżnia się, zwłaszcza na tle miasta Olsztyna, otwartością dla przedsiębiorców. O tym mówi też zarząd firmy PORTA. Te trzy elementy decydują o tym, że region może się rozwijać

– podsumował Wypij.

W Polsce funkcjonuje 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych. Na preferencyjnych zasadach SSE można jednak inwestować na terenie całej Polski.

fot. P.Getka

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w inwestycja, Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna, firma, video
O Polskim Ładzie i zapowiedzianym wsparciu MOPR. Posłuchaj Porannych Pytań z wojewodą Arturem Chojeckim

Zmiany podatkowe, zapowiedziane w Polskim Ładzie i wsparcie finansowe Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego były tematami Porannych Pytań Radia Olsztyn. Gościem Marka Lewińskiego był wojewoda warmińsko-mazurski Artur...

Zamknij
RadioOlsztynTV