Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W najbliższych dniach ma się zakończyć kilkumiesięczny remont mostu. Żeglarze przepłyną przez centrum Elbląga

Fot. biuro senatora J. Wcisły

Rzeka Elbląg w centrum Starego Miasta będzie szybciej dostępna dla żeglarzy i motorowodniaków.

Przeszkodą dla swobodnej żeglugi jest remontowany od kilku miesięcy Most Niski. Prace się przeciągają, przez co niemożliwe jest podnoszenie i opuszczanie jego części zwodzonej. Według pierwotnych planów most miał być gotowy na początek sezonu, ale z powodu pandemii wykonawca przełożył finał prac na 1 lipca. Teraz okazuje się, że otwarcie mostu będzie możliwe już na początku czerwca.

Dwa zwodzone mosty na rzece Elbląg zostały odtworzone w historycznych miejscach i kształcie. W sezonie żeglugowym są podnoszone, tak by mogły pod nimi przepłynąć stateczki białej floty, houseboaty i żaglówki. Przedłużenie czasu wykonania remontu Mostu Niskiego wzbudziło protesty operatorów turystycznych, dla których ten sezon i tak nie zaczął się dobrze. Przypominali oni władzom miasta, że rzeka Elbląg stanowi znaczący element szlaku żeglugi śródlądowej Kanału Elbląskiego oraz Pętli Żuław, a także szerzej Zalewu Wiślanego. I że czas pandemii dla miasta i regionu jest szansą na przyciągnięcie gości, którzy nie wyjadą na zagraniczne wakacje i będą spędzać urlopy w Polsce.

Odtworzone Mosty Wysoki i Niski miały w części zwodzonej nawierzchnię z dębowej kostki. Na Moście Niskim od początku ten rodzaj materiału się nie sprawdzał. Obecna naprawa jest kolejną, tym razem z użyciem innej technologii.

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, żegluga
Nie będzie już walczył z COVID-19. Szpital miejski w Elblągu zaczyna przyjmować pacjentów

Elbląski Szpital Miejski im. Jana Pawła II powoli wraca do normalnego funkcjonowania. Część placówki przy ulicy Żeromskiego była wyłączona pod potrzeby oddziału zakaźnego przystosowanego do leczenia...

Zamknij
RadioOlsztynTV