Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W lasach Warmii i Mazur pojawiły się pierwsze zaskrońce. To oznaka nadejścia wiosny

Zaskroniec. Fot. Pixabay

Przebudzenie się zaskrońców z trwającego zwykle do końca marca lub początków kwietnia snu zimowego to jedna z oznak przyjścia wiosny – wyjaśnia rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Pietrzak.

Jednego z pierwszych zaobserwowanych w tym roku w regionie zaskrońców sfotografowali leśnicy z nadleśnictwa Susz. Właśnie na wiosnę mamy największą szansę na spotkanie węży, gdy wygrzewają się na słońcu, żeby podnieść temperaturę ciała po zimowaniu.

Jak mówi Adam Pietrzak, w kwietniu i maju, gdy zaskrońce zaczynają gody, w nasłonecznionych miejscach można zaobserwować nawet kłębowiska splecionych ze sobą węży.

W Polsce zaskroniec zwyczajny należy do najpospolitszych gatunków węży i jest pod ochroną. Lubi przebywać na obszarach podmokłych, bagnistych, niedaleko jezior, na skrajach liściastych lasów. Żywi się zwykle żabami, rybami i małymi gryzoniami.

Zaskrońce są niejadowite i niegroźne dla człowieka. Samica zaskrońca może osiągnąć długość do 1,5 metra, a samce są mniejsze. Swoją nazwę zawdzięczają dwóm żółtym, otoczonym czarną obwódką, plamom z tyłu głowy, tj. „za skroniami”.

Zaskroniec. Fot. Pixabay

Autor: W.Chromy za PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wiosna, przyroda, zwierzęta, wąż
Szlaki migracyjne zwierząt i nadejście wiosny

Patrząc w niebo na sunące po nim klucze - choćby dzikich gęsi - można zastanowić się czy mają jakieś swoje ulubione szlaki wędrówek? Czy można określić...

Zamknij
RadioOlsztynTV