Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Kętrzynie oficjalnie zakończono rok szkolny na Warmii i Mazurach. Uczniowie myślą nie tylko o wakacjach

Fot. A. Piedzewicz

W Kętrzynie odbyło się wojewódzkie zakończenie roku szkolnego. Zorganizowano je w Zespole Szkół Ogólnokształcących. To ostatni rok szkolny tej placówki w formie zespołu szkół.

W wojewódzkim zakończeniu roku brali udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a także ponad 400 uczniów. Większość z nich myśli już o wakacjach – choć niektórzy martwią się nowym rokiem szkolnym.

Ten rok był dobry, mam nadzieję, że następny też będzie. Myślę już o nim, bo to będzie matura

– przyznaje Sylwester.

Ale o nowym roku myślą już intensywnie nie tylko przyszłoroczni maturzyści. „To będzie rok pełen wyzwań” – przypominał podczas zakończenia roku poseł PiS Jerzy Małecki. Bo przecież przyszły rok szkolny to całkowite wygaszenie gimnazjów. Do systemu edukacji wracają 4-letnia licea.

To bardzo ważna reforma. Liceum 4-letnie jest naprawdę niezbędne, jeśli chodzi o proces kształcenia młodych ludzi

– przekonuje senator PiS Małgorzata Kopiczko.

Zresztą był sondaż wśród rektorów uczelni wyższych – większość opowiedziała się za liceum 4-letnim

– przypomina wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski.

Wygaszenie gimnazjów sprawi, że do szkół średnich trafi tzw. podwójny rocznik – czyli i ostatni absolwenci gimnazjów, i pierwsi absolwenci 8-letnich podstawówek. Były obawy – zgłaszane m.in. przez związki zawodowe – czy w szkołach wystarczy miejsc.

Ten podwójny rocznik w skali kraju to o 100 tysięcy więcej miejsc, niż jest abiturientów po gimnazjum i szkole podstawowej. W skali Warmii, Mazur i Powiśla to przeszło 2 tysiące miejsce więcej. Tak naprawdę szkoły czekają na młodzież

– zapewnia warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki.

Oliwia Piotrowicz, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kętrzynie, przyznaje, że większym wyzwaniem będzie dobre przygotowanie nauczycieli do przekazywania uczniom wiedzy. Ale zapewnia, że już się do tego szykują.

Program już znamy, spotykamy się w zespołach, te spotkania będą też odbywały się w wakacje. Myślę, że jesteśmy przygotowani do tego wyzwania

– mówi dyrektor Piotrowicz.

Podczas wojewódzkiego zakończenia roku szkolnego Zespół Szkół Ogólnokształcących otrzymał nowy sztandar – bo w związku z wygaszeniem gimnazjum placówka nie będzie już zespołem szkół, a I Liceum Ogólnokształcącym.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

Fot. A. Piedzewicz

Fot. A. Piedzewicz

Fot. A. Piedzewicz

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Kętrzyn, uczniowie, nauczyciele, rok szkolny, Małgorzata Kopiczko, Sławomir Sadowski, Krzysztof Marek Nowacki, zakończenie, Zespół Szkół Ogólnokształcących
Na wakacje do pracy? Takie plany ma część uczniów z Elbląga

Dla około 17 tysięcy uczniów elbląskich szkół rok szkolny 2018/2019 jest już historią. Za dziećmi i młodzieżą dziesięć miesięcy pracy, przed nimi zasłużony wypoczynek.  Choć nie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV