Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

W Giżycku oddano hołd zesłańcom na Sybir i uczczono 79. rocznicę radzieckiej agresji na Polskę

17 września 1939 – radziecka agresja na Polskę

Były odznaczenia i wspomnienia. W Giżycku obchodzono 90. rocznicę utworzenia Związku Sybiraków i 79. rocznicę radzieckiej agresji na Polskę.

90 lat temu powstał w Polsce Związek Sybiraków. Z tej okazji główne uroczystości wojewódzkie odbyły się w Giżycku przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej i Zesłańców Sybiru. Wzięło w nich udział wiele osób, które same doświadczyły czym była zsyłka na Wschód.

– To dla nas ważna uroczystość – podkreślał prezes Związku Sybiraków w Giżycku Zygmunt Skotnicki.

Kiedy tworzyła się młoda republika polska na ziemi rosyjskiej zesłańcy Sybiru utworzyli 5. Dywizję Sybiraków, która walczyła z bolszewikami. Oni to właśnie wrócili do Polski w 1928 roku i utworzyli Związek Sybiraków.

– Jak wywozili nas na Sybir miałem 6 lat. Największą traumą była dla mnie 3-tygodniowa podróż – mówi Marian Juchniewicz ze Związku Sybiraków w Giżycku.

00:00 / 00:00

– Oddajemy hołd Polakom, którzy nie wrócili z Sybiru i tym, którzy nigdy nie zapominali, co to znaczy być Polakiem – podkreślał wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Od dziś skwer w centrum Giżycka nosi nazwę Żołnierzy Armii Krajowej i Zesłańców Sybiru. Została też odsłonięta pamiątkowa tablica z tej okazji. Podczas uroczystości zostały przyznane honorowe odznaczenia osobom zasłużonym w Związku Sybiraków. Uroczystości upamiętniały również 79. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę.

 

Autor: A. Skrago
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojna, agresja, napaść, Związek Radziecki
Zdemolował mieszkanie i zaatakował żonę. Policja zatrzymała agresywnego mężczyznę

Pijany 38-latek został zatrzymany przez węgorzewskich policjantów. Mieszkaniec gminy Pozezdrze wyzywał i szarpał żonę, powyrzucał przez okno przedmioty gospodarstwa domowego i uszkodził auto. Oficer dyżurny przyjął...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV