Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -7 °C pogoda dziś
JUTRO: -6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Elblągu zaczynają działać antysmogowe patrole

Główną przyczyną zanieczyszczeń są domowe piece często opalane odpadami

Powietrze w  Elblągu nie odbiega od normy, ale zdarzają się dni, gdy trudno oddychać. Główną przyczyną  są domowe piece opalane niskiej jakości węglem ,czy wręcz odpadami.

Miasto robi co może, aby pozbyć się trucicieli. Teraz ma jeszcze jedno oręże – to antysmogowy patrol. To nowa, bardziej mobilna forma tego co od kilku lat robią miejskie służby porządkowe. Teraz straż miejską wesprą policjanci, ale nie chodzi tylko o patrole. –Przede wszystkim elblążanie będą wiedzieli co robić kiedy ktoś łamie prawo – tłumaczy prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Patrol antysmogowy może wejść do akcji od godziny 6 do 22. Truciciele nie mogą spać spokojnie także w nocy, bo wtedy może interweniować policja. Ulotka z podstawowymi informacjami o tym jak nie truć powietrza, jakie kary grożą za łamanie prawa i gdzie dzwonić po antysmogowy patrol trafią do domów elblążan. Sami antysmogowcy będą gościli w szkołach i przedszkolach, bo – jak wiadomo – nikt tak jak dzieci nie uczy dorosłych ekologii.

Policjanci ostrzegają też, że spokoju nie będą mieli posiadacze kopcących aut. Zajmą się nimi funkcjonariusze badający spaliny.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, odpady, śmieci, powietrze, smog
Wyniki rocznych pomiarów są jednoznaczne. Na Warmii i Mazurach jakość powietrza jest w normie

Z pomiarów wynika, że na Warmii i Mazurach nie ma smogu, a jakość powietrza jest dobra. O zjawisku smogu można mówić tylko wtedy, gdy przekroczenie norm...

Zamknij
RadioOlsztynTV