Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Elblągu przesuną trzy pomniki

Blisko głazu z 1830 roku jest tablica upamiętniająca zlikwidowane województwo elbląskie. Fot. M. Stankiewicz

Z inicjatywy elbląskich działaczy PTTK będą przesunięte trzy pomniki na skwerze przy ul. Pocztowej. Są to dwie tablice i głaz, które upamiętniają ważne wydarzenia w historii Elbląga.

Po przebudowie drogi wojewódzkiej nr 503 i poszerzeniu jezdni, skwer znacznie się zmniejszył, a pomniki są właściwie niewidoczne. Pierwsze prace ruszą już dziś.

To są trzy obiekty – jeden z XIX wieku, jeden z końca XX i ostatni z początku XXI. Najcenniejszy jest ten najstarszy, wkopany z okazji hucznie obchodzonej w 1830 roku rocznicy 600-lecia Elbląga – wyjaśnia Leszek Marcinkowski z PTTK.

Obok kamienia ówcześni elblążanie posadzili dąb, który wciąż tam rośnie. Wykopaniu głazu może towarzyszyć niespodzianka, np. list do potomnych. Blisko głazu z 1830 roku jest tablica upamiętniająca zlikwidowane województwo elbląskie. I druga ku pamięci Marka Kotańskiego, który odwiedzał Elbląg. Obie zostały zostały zainstalowane z inicjatywy dziennikarzy nieistniejącego już Radia EL.

(stan/as)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg
Elbląg prowadzi kampanię przeciw dopalaczom

W Elblągu ruszyła kolejna odsłona miejskiej kampanii przeciwko dopalaczom. Do wszystkich elbląskich szkół trafią plakaty przestrzegające przed skutkami zażywania substancji psychoaktywnych. Ich autorami są uczniowie Liceum...

Zamknij
RadioOlsztynTV