Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 32 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Elblągu powstanie nowa placówka opiekuńczo-wychowawcza

W Elblągu powstanie nowe miejsce dla młodzieży z trudnych rodzin. Taką decyzję podjęli miejscy radni.

Elbląskie placówki opiekuńczo-wychowawcze są przepełnione, a w kolejce czekają następne dzieci odebrane przez sądy swoim biologicznym rodzicom. Zgodnie z przepisami, dzieci w pierwszej kolejności powinny trafić do rodzin zastępczych, ale także w nich brakuje miejsc dla nowych podopiecznych. – U nas jest 14 rodzin zastępczych zawodowych, w tym 3 zawodowe o charakterze pogotowia rodzinnego i 3 specjalistyczne – przyznała Mariola Czerpińska z Elbląskiego Centrum Usług Społecznych.

Tylko w tych rodzinach przebywa obecnie 59 dzieci, a na umieszczenie w pieczy zastępczej czeka dziewięcioro. Stąd decyzja radnych, aby utworzyć nową placówkę opiekuńczo-wychowawczą przy ulicy Mazurskiej w Elblągu, gdzie już działają dwa inne ośrodki (nr 3 i 5). Budynek jest już przystosowany do tej funkcji. Teraz, zgodnie z procedurą, zezwolenie na prowadzenie placówki musi wydać wojewoda.

Według danych Elbląskiego Centrum Usług Społecznych 239 rodzin jest obecnie pod szczególnym nadzorem pracowników tej instytucji. Rodziny te borykają się najczęściej z problemami alkoholowymi, narkotykami, przemocą domową i są w stanie psychicznego kryzysu. W Elblągu funkcjonuje pięć ośrodków opiekuńczo-wychowawczych placówek. Przebywa w nich w sumie 95 osób.

Posłuchaj relacji Michaliny Rozbickiej

Autor: M. Rozbicka
Redakcja: K. Ośko

Więcej w młodzież, ośrodek, rodzina
W Olsztynie po raz pierwszy o transpłciowości. „Taki świat również istnieje”

Transpłciowość tematem festiwalu organizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie. Nie zabrakło protestów. Ruszył festiwal TransAtlantyk, którego głównym organizatorem jest MOK, a współorganizatorem grupa TransAtlantyk. To...

Zamknij
RadioOlsztynTV