Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W dwa dni pokonają 260 km rowerem, aby dotrzeć do grobu błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

13. Pielgrzymka Rowerowa do grobu błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Fot. Kinga Grabowska

Dwa dni, 260 km i prawie 30 rowerzystów. Z Olsztyna wyruszyła 13. Pielgrzymka Rowerowa do grobu błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie.

Ta podróż to hołd oddany księdzu i pomordowanym w stanie wojennym. Uczestniczą w niej przedstawiciele Akcji Katolickiej, stowarzyszenia Pro Patria, osoby niepełnosprawne i młodzież.

Chwilę przed startem rozmawiała z nimi Kinga Grabowska.

W tym wydarzeniu bierzemy udział już po raz 9. Przy okazji możemy młodemu pokoleniu przekazywać te wartości, które dla nas są ważne. Miłość przede wszystkim, odwagę, męstwo.

– opowiadali pielgrzymi.

W pielgrzymce co roku bierze udział około 30 osób. Jak przyznał wojewoda Artur Chojecki świadczy to o tym, że pamięć o ks. Popiełuszce jest wciąż żywa.

Ciągle żywe są ideały, za które oddał życie.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko w stanie wojennym był kapelanem Solidarności. Odprawiane przez niego msze za ojczyznę przyciągały tłumy wiernych, dlatego przez władze PRL był uznawany za wroga komunistycznego systemu.

Pielgrzymi ruszyli w trasę sprzed Pomnika Wolności Ojczyzny na Placu Solidarności w Olsztynie. Wcześniej złożyli pod nim kwiaty. Uczestniczyli też w  mszy świętej.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Solidarność, rower, stan wojenny, pielgrzymi
„Postawiliśmy sprawę na ostrzu noża”. Krzysztof Krzyżaniak z warmińsko-mazurskiej Solidarności o podniesieniu płacy minimalnej

O podwyżce płacy minimalnej i stawki godzinowej - mówił w Porannych pytaniach Krzysztof Krzyżaniak z zarządu regionu warmińsko-mazurskiego NSZZ Solidarność. W przyszłym roku płaca minimalna wyniesie...

Zamknij
RadioOlsztynTV