Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W dniu bez samochodu wybierz autobus lub rower

Fot. Łukasz Węglewski

Tylko komunikacja zbiorowa uchroni nas przed korkami – przekonują eksperci i urzędnicy. Dziś Europejski Dzień bez Samochodu.

W Olsztynie, z tej okazji, kierowcy mogą za darmo jeździć komunikacją miejską. Zamiast biletu muszą okazać dowód rejestracyjny swojego samochodu. Ma to zachęcać do przesiadania się do autobusów, bo jak przekonuje Paweł Pliszka, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu, nie ma innego sposobu na zmniejszenie korków w mieście.

00:00 / 00:00

Jednak wielu kierowców, których spotkał nasz reporter, tłumaczyło, że nie mają możliwości przyjechać inaczej, jak tylko autem, zwłaszcza że wielu z nich dojeżdża z podolsztyńskich miejscowości.

00:00 / 00:00

W Olsztynie – według oficjalnych danych – mieszka 170 tysięcy osób. Liczba zarejestrowanych w mieście aut to ponad 130 tysięcy.

Fot. archiwum RO

Miejskie służby przygotowały także spotkanie dla rowerzystów. Od godziny 14.30 do godziny 16.30 koło dawnego Rolnika, przy skrzyżowaniu Wyszyńskiego i Pstrowskiego, eksperci będą radzić, jak bezpiecznie poruszać się jednośladem. Będą rozdawane elementy odblaskowe oraz rowerowe mapy Olsztyna. – W Olsztynie mamy coraz więcej rowerzystów, co widać w badaniach natężenia ruchu, prowadzonych na największych olsztyńskich skrzyżowaniach – zwraca uwagę Mirosław Arczak, miejski oficer rowerowy.

00:00 / 00:00

Z badań urzędu miasta wynika, że dziennie na najpopularniejszych rowerowych szlakach przez jedno skrzyżowanie przejeżdżają nawet ponad 2 tysiące rowerzystów. (apiedz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w auto, autobus, komunikacja, samochód
W Olsztynie można już naładować samochód

W Olsztynie powstał pierwszy na Warmii i Mazurach terminal do ładowania pojazdów elektrycznych. Co prawda w stolicy regionu jeżdżą tylko dwa takie samochody, ale według szacunków...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV