Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W czterech szpitalach w regionie trwają szczepienia drugą dawką preparatu przeciw COVID-19

Fot. Adobe Stock

W szpitalach województwa warmińsko-mazurskiego, które w grudniu rozpoczęły szczepienia personelu przeciwko COVID-19, podawane są drugie dawki szczepionki.

Według informacji z tych placówek, szczepienia przebiegają zgodnie z planem.

Podawanie drugiej dawki osobom z tzw. grupy zero jest najbardziej zaawansowane w czterech szpitalach węzłowych w regionie, które pierwszą dostawę szczepionek dostały najwcześniej, tj. 27 grudnia ubiegłego roku. Są to: szpital dziecięcy w Olsztynie, szpital w Ostródzie oraz miejski i wojewódzki w Elblągu. Równolegle wszystkie te szpitale rozpoczynają szczepienia w domach opieki społecznej.

Olsztyn

Jak przekazała dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie Krystyna Piskorz-Ogórek, szczepienia drugą dawką trwają od poniedziałku. Obejmują w sumie blisko 300 osób.

W środę drugą dawkę ma dostać około 90 osób i dzisiaj powinniśmy już zakończyć szczepienia tej grupy. A od przyszłego poniedziałku planujemy zaszczepić kolejne tysiąc osób, które szczepiły się po raz pierwszy na początku stycznia

Krystyna Piskorz-Ogórek dodała, że od jutra (20 stycznia) szpital będzie też prowadził pierwsze wyjazdowe szczepienia w jednym z olsztyńskich zakładów opiekuńczo-leczniczych.

Elbląg

W Szpitalu Miejskim w Elblągu szczepienia drugą dawką rozpoczęto wczoraj (19 stycznia). We wtorek dotarła tam dostawa szczepionek przeciw COVID-19. Według rzecznik szpitala Małgorzaty Adamowicz, pierwotnie szpital miał otrzymać 540 dawek, ale ostatecznie okazało się, że zamówienie trzeba było zmniejszyć o połowę.

W tym tygodniu, prawdopodobnie do czwartku, drugą dawkę dostaną wszyscy ci, który byli w grupie zaszczepionej po raz pierwszy w grudniu. To około 70 osób z personelu.

To będzie pierwsza grupa osób, która przejdzie pełną procedurę prewencyjną przed zakażeniem koronawirusem – dodaje Małgorzata Adamowicz, rzecznik Szpitala Miejskiego w Elblągu.

00:00 / 00:00

Dziś i jutro placówka wykona też szczepienia w trzech Domach Pomocy Społecznej, w Elblągu i Bogaczewie.

Z kolei w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu – jak przekazała dyrektor placówki, poseł Elżbieta Gelert – drugą dawką została już zaszczepiona cała grupa 75 osób, które po raz pierwszy były szczepione 27 i 28 grudnia.

Na zaczepienie pierwszą dawką czeka jeszcze około 1,5 tysiąca osób, w tym pracowników innych placówek medycznych. Drugie tyle przyjęło pierwszą dawkę i czeka na powtórzenie.

Ostróda

Szczepienia trwają także w szpitalu w Ostródzie.

Otrzymaliśmy 360 szczepionek. Obecnie szczepimy drugą dawką medyków z grupy zero. Jutro i w piątek zaszczepimy pacjentów z DPS-ów

– poinformował prezes zarządu szpitala w Ostródzie Jacek Dudzin.

Szczepienia w Polsce

Tymczasem jak poinformowano dziś na rządowej stronie internetowej poświęconej szczepieniom, przeciw COVID-19 zaszczepiono w Polsce już 541 229 osób. Według tego źródła, dzienna liczba szczepień w wojwództwie warmińsko-mazurskim wyniosła 1455, z czego 198 to druga dawka. Łącznie w regionie wykonano w sumie 20 245 szczepień, w tym 338 drugą dawką.

Jutro szpitale będą zamawiać szczepionkę na nadchodzący tydzień. Z jakim skutkiem nie wiadomo, bo na podział puli dostępnej w kraju ma wpływ wiele czynników. Cały plan zweryfikowała informacja od producenta preparatu o zmniejszeniu dostaw.

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP (M.Boguszewski/ M.Stankiewicz

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szpital, szczepienia, szczepionka, koronawirus, COVID-19
Prawie 550 zakażeń w województwie warmińsko-mazurskim. Najwięcej w Olsztynie

Badania potwierdziły 6919 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej w województwie mazowieckim i wielkopolskim. Zmarło 443 chorych – podało Ministerstwo Zdrowia. Niemal 550 nowych przypadków koronawirusa w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV