Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W ciągu najbliższych kilku tygodni dowiemy się, kto przekopie Mierzeję Wiślaną. Wszystkie firmy deklarują skrócenie czasu budowy

Mierzeja Wiślana. Fot. fotolia

Wskazanie wykonawcy, który przekopie Mierzei Wiślanej powinno nastąpić w ciągu najbliższych kilku tygodni – poinformował wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski.

Wiceminister przypomniał, że 15 lipca tego roku Urząd Morski w Gdyni wskazał jako najkorzystniejszą ofertę belgijsko-polskiego konsorcjum które, zaproponowało cenę nieco  ponad 992 miliony złotych.

Zamawiający określił, że wykonawca na zakończenie prac ma 40 miesięcy, zadeklarował jednak, że przyzna dodatkowe punktu w przetargu za skrócenie czasu budowy. Wszyscy oferenci zadeklarowali skrócenie budowy o osiem miesięcy oraz pięcioletnią gwarancję dla inwestycji.

Przetarg na wykonanie pierwszej części inwestycji nie obejmuje całości budowy drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną. Chodzi o budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć, wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym.

Ogłoszenie drugiej części budowy kanału powinno nastąpić jesienią. Według resortu budowa nowej drogi wodnej ma poprawić dostęp do portu w Elblągu oraz zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku, z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej.

Fot. fotolia.pl

Autor: PAP
Redakcja: L.Tekielski/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przekop
Urząd Morski w Gdyni nie wyłonił wykonawcy przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Najwyżej oceniono ofertę konsorcjum firm z Belgii

Przetarg wciąż trwa. W grze wciąż pozostaje 6 z 7 firm, które startowały w przetargu. Najwyżej ocenianą ofertą jest ta złożona przez konsorcjum firm z Belgii...

Zamknij
RadioOlsztynTV