Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W całym kraju maturę zdało 80,5 procent absolwentów. Najgorsze wyniki na Warmii i Mazurach i w Zachodniopomorskiem

Fot. A. Chmielewska

Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła wyniki tegorocznych egzaminów dojrzałości. Najgorzej zdali maturzyści z województw: warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego.

Wyniki w skali kraju przedstawił dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik:

Na Warmii i Mazurach maturę zdało nieco ponad 77 procent zdających, to podobnie, jak w roku ubiegłym. Bardzo słabo wypadli absolwenci techników. Tu egzaminy maturalne zdało 66 procent, to najgorszy wynik w kraju, obok wyniku województwa dolnośląskiego. Tradycyjnie najsłabiej poradzono sobie z matematyką, ale i tak lepiej, niż w latach minionych – mówi Jolanta Gołaszewska, dyrektorka Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.

Najlepiej absolwenci szkół średnich wypadli na egzaminach z języka polskiego i nowożytnego. W sierpniu podczas  egzaminów poprawkowych maturę będzie mogło zdać jeszcze ponad 1200 absolwentów z Warmii i Mazur. W całym kraju prawie 13 procent nie zdało jednego egzaminu, a 6,5 procent nie zdało więcej niż jednego egzaminu i nie będzie mogło poprawiać matury w sierpniu.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski powiedział, że wyniki są podobne do lat ubiegłych. Do egzaminu maturalnego przystąpiło w tym roku około 250 tysięcy osób.

Aby zdać maturę, absolwenci musieli uzyskać po minimum 30 procent punktów z egzaminów z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego oraz minimum jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Maturę z języka polskiego zdało 95 procent wszystkich zdających, z matematyki 86 procent, a z języka angielskiego 94 procent. Najlepiej maturę napisali absolwenci w województwie małopolskim, podlaskim i mazowieckim.

Posłuchaj relacji Mai Kwiatkowskiej

00:00 / 00:00

 

Autor: IAR/M. Kwiatkowska
Redakcja: K.Kantor/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w matura, wyniki
Maturzyści za pośrednictwem internetu poznają dziś wyniki egzaminów, które pisali w maju

Od rana Okręgowe komisje egzaminacyjne udostępniają wyniki za pośrednictwem internetu. Zbiorcze wyniki Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawi o godzinie 11. Wszyscy, którzy zdali maturę mogą odebrać świadectwa...

Zamknij
RadioOlsztynTV