Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Bartoszycach odnalazły się dwa kolejne zabytkowe kamienie milowe

Kamienie milowe zabezpieczyli policjanci, fot. M.Sieraj

W ciągu minionych dni policjanci zabezpieczyli już trzy takie historyczne znaki drogowe. W poniedziałek zabytkowy kamień milowy policjanci z dochodzeniówki odkryli w jednej z miejscowości w pobliżu Bezled.

Jego posiadacz twierdził, że nabył go od pracowników drogowych za pół litra wódki. W środę dzięki informacji mieszkańca śledczy zabezpieczyła dwa kolejne takie kamienie. Tym razem w Bartoszycach. Właściciel posesji, u którego znaleziono granitowe kamienie milowe tłumaczył się, że znalazł je podczas wykonywanych przez jego firmę prac ziemnych, ale nie pamięta gdzie.

Nie trudno jednak doczytać się w jakim miejscu były usadowione, bo na powierzchni jednego ze słupów wyryto 1 Meile bis Bartenstein, na powierzchni drugiego, 2 Meile bis Bartenstein. Oznacza to, że pierwszy stał przy drodze w odległości 7,5 kilometra a drugi w odległości 15 km. Od Bartoszyc.

Teraz w całej sprawie trzech kamiennych znalezisk wypowie się konserwator zabytków pod którego ochrona były historyczne znaki drogowe. (M.Sieraj/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Bartoszyce, kamienie
Odnalazł się zabytkowy kamień milowy spod Bartoszyc

Po dziesięciu latach odnalazł się zabytkowy kamień milowy spod Bartoszyc. Kupiony dekadę temu od robotników drogowych za pół litra wódki, trafił na prywatną posesję gdzie był...

Zamknij
RadioOlsztynTV