Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

VII Rajd Konny płk. Łupaszki w Kierzbuniu za nami

Fot. A. Skrago

W Kierzbuniu koło Biskupca odbył się memoriał płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Konne zawody, w których wzięli udział kawalerzyści z całej Polski, a także Litwy wygrał wachmistrz Jakub Jeznach na koniu Lorenzo, który reprezentuje 23. Pułk Ułanów Grodzieńskich.

Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko umiejętnościami jazdy konnej, ale też władania lancą, szablą oraz celnością w strzelaniu podczas jazdy.

Jest to tor bardzo złożony, bo jest to konkurencja walki – władanie szablą, lancą, skoki i strzelanie z pistoletu do celu konno. Musimy zbierać pierścienie, pokonujemy przeszkody. (…) Ciężki tor i wielkie wyzwanie dla jeźdźców i dla koni

– mówił wachmistrz Artur Brzozowski z Zamościa.

Kawalerzyści walczyli o główną nagrodę – szablę z grawerem oraz o talony mundurowe.

Po konkursie odbyła się inscenizacja wzorowana na wydarzeniach bitwy pod Worzianami, pod którą w 1944 roku doszło do starcia oddziału majora „Łupaszki” z Niemcami i policją litewską.

– Na potrzeby inscenizacji zbudowano wioskę, która spłonęła w trakcie widowiska, a kawaleria przeprowadziła szarżę – mówi rekonstruktor Marcel Bronowicki ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Gryf ze Koszalina.

Odtwarzamy właśnie 5. Wileńską Brygadę Armii Krajowej, przyjeżdżamy tutaj i staramy się upamiętniać, pokazywać z innej strony niż tylko karty historii. Historię taką, jaka jest. Wybuchy, ogień, pojazd pancerny, pokaz kawalerii, płonące domy – mamy nadzieję, że to zostanie w pamięci.

00:00 / 00:00

Wydarzenie, któremu patronuje Ministerstwo Obrony Narodowej, po raz siódmy zorganizowała Fundacja Stadniny Koni Kierzbuń.

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rajd konny, Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka"
Ostatnie przygotowania do Rajdu Konnego im. płk. Łupaszki

W Stadninie Koni w Kierzbuniu niedaleko Biskupca trwają ostatnie przygotowania do 7. Rajdu Konnego im. płk. Łupaszki. To wydarzenie upamiętniające żołnierza niezłomnego Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszka"...

Zamknij
RadioOlsztynTV