Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Uważaj na Wi-Fi w kawiarni. „Publiczne logowanie nie zawsze jest bezpieczne”

Aby skorzystać z Internetu w telefonie albo laptopie, internauci często łączą się z publiczną siecią Wi-Fi, np. w kawiarni. Jak przekonuje Piotr Zalewski z Google Polska, nie zawsze jest to bezpieczne rozwiązanie. We wtorek przypada Dzień Bezpiecznego Internetu.

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu Google zaprezentowało 10 zasad bezpieczeństwa. Oto one: 1. Twórz silne hasła; 2. Pamiętaj, by hasła były różne do różnych kont i zarządzaj nimi; 3. Aktualizuj oprogramowanie, nie odkładaj na później; 4. Korzystaj z dwuetapowej weryfikacji; 5. Sprawdź, czy korzystasz z szyfrowanego połączenia; 6. Jeśli zgubisz telefon – zablokuj go; 7. Ustaw dane ratunkowe; 8. Nie daj się złowić – uważaj na „phishing”; 9. Zrób test bezpieczeństwa swojego Konta Google; 10. Zadbaj o bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników.

I tak, aby dowiedzieć się, czy można bezpiecznie otworzyć daną stronę, wcześniej należy sprawdzić informacje o jej zabezpieczeniach. Jeśli nie można wejść na stronę bezpiecznie lub z zachowaniem prywatności, Chrome wyświetla ostrzeżenie. Wystarczy otworzyć przeglądarkę i spojrzeć na symbol na lewo od adresu internetowego – podpowiada Google.

Należy też uważać na publiczne sieci Wi-Fi, do których internauci często logują się np. w kawiarniach. Jak przestrzega Piotr Zalewski z Google Polska, generalnie najlepiej jest nie logować się do publicznych sieci Wi-Fi.

„Najczęściej jest to takie połączenie albo otwarte albo w tak słaby sposób zabezpieczone, że ktoś może te dane, które już idą po sieci Wi-Fi w ramach tej kawiarni, po prostu je przechwycić. Natomiast, jeżeli jest połączenie +https+, takie z kłódką, to nawet jeżeli jesteśmy na otwartej sieci Wi-Fi to te dane cały czas są szyfrowane i są jakby nie do przechwycenia”

– tłumaczy specjalista.

Zalewski dodaje, że bezpieczniej jest ustawić sobie tzw. hot spot w telefonie. „Tam można ustawić sobie różne stopnie zabezpieczeń połączenia Wi-Fi między telefonem a naszym komputerem. Dobrą praktyką jest wybrać najsilniejszy typ szyfrowania” – kwituje.

Źródło: PAP Life

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w internet, google, wi-fi
Blog – pomysł na biznes, czy hobby? O tym opowiadają blogerzy z Warmii i Mazur

Blog to rodzaj strony internetowej, która zawiera wpisy o tematyce interesującej autora. Zazwyczaj blogi kojarzą się nam z modą, tematami z życia rodziny, lifestylem – jak...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV