Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trwa usuwanie skutków wichury

Fot. archiwum RO

Około 4 i pół tysiąca odbiorców bez prądu, kilkadziesiąt połamanych drzew i zagrożenie podtopieniami – to skutki wichury w Warmińsko-Mazurskiem.

Silny wiatr wciąż wieje i przybywa miejscowości, w których powoduje awarie energetyczne. Odcięte od prądu są wsie w gminach Frombork, Gronowo Elbląskie, Markusy, Kisielice, Susz, Kiwity, Bartoszyce, Mrągowo, Piecki, Ruciane-Nida, Barczewo, Jeziorany, Dobre Miasto, Morąg, Małdyty i Ostróda.

Trwa usuwanie awarii. Najdłużej, bo do wczesnego popołudnia, poczekają na prąd mieszkańcy gminy Morąg, a do południa prądu nie będzie w gminie Małdyty.

Z kolei w gminach Działdowo, Rybno, Lidzbark Welski, Płośnica, Grodziczno, Iłowo-Osada i Kozłowo trwa ustalenie miejsc uszkodzenia linii.

Strażacy pracują w około 10-ciu miejscach regionu, usuwając z dróg drzewa powalone przez wiatr. Wcześniej usunęli ponad 40 połamanych drzew, a w kilku przypadkach wiatrownice i blaszane elementy dachów.

W powiecie elbląskim w trzech miejscach pojawiło się zagrożenie podtopieniami: w Nowakowie, Kępie Rybackiej i na rzece Cieplicówce, gdzie podmyty został wał przeciwpowodziowy.

Zdaniem synoptyków, dziś na Warmii i Mazurach z zachodu i południowego-zachodu znowu ma silnie wiać – maksymalnie z prędkością 110-ciu km/h. (Karp/as)

Podczas huraganowego wiatru Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie zaleca:

1. Zamknąć i zabezpieczyć przed otwarciem się okna, drzwi balkonowe. Nie podchodzić do okien, naprzeciwko których rosną drzewa. Zabrać z balkonów i parapetów okien wszystkie przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr.
2. Zabezpieczyć lub uprzątnąć meble ogrodowe i inne lekkie przedmioty znajdujące się na zewnątrz posesji.
3. Nie parkować samochodów pod drzewami, liniami energetycznymi, wysokimi kominami, tablicami reklamowymi i w bezpośrednim sąsiedztwie starych budynków.
4. Ograniczyć do niezbędnego minimum wychodzenie na zewnątrz budynków, aż do osłabnięcia wiatru. Przebywając poza budynkami, schronić się w bezpiecznych miejscach, unikając przechodzenia pod drzewami, liniami energetycznymi, tablicami reklamowymi lub wzdłuż ścian starych budynków.
5. Sprawdzić miejsca pobytu wszystkich domowników i osób z najbliższego otoczenia. W miarę możliwości poinformować ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.
6. Pływając po akwenach, jak najszybciej zawinąć do najbliższej przystani lub przybić do brzegu i zacumować jednostkę.
7. Podróżując samochodem, zachować szczególną ostrożność wyjeżdżając z terenu zabudowanego i z lasu na otwartą przestrzeń.
8. W przypadku uszkodzeń sieci energetycznej, gazowej lub wodno-kanalizacyjnej, nie podejmować się napraw na własną rękę. Wezwać specjalistyczne pogotowie naprawcze.
9. Bezwzględnie podporządkować się poleceniom wydawanym przez władze lokalne i kierujących akcją ratowniczą.
10. Szukając pomocy korzystać z telefonu alarmowego 112.

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Huragan, wiatr
Trwa usuwanie skutków wichury

Silny wiatr i intensywne opady deszczu, jakie przeszły w poniedziałek 2 września nad Warmią i Mazurami spowodowały zniszczenia. W całym regionie wichura powaliła na drogi kilkanaście...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV