Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -7 °C pogoda dziś
JUTRO: -4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uroczystości 141. rocznicy objawień NMP w Gietrzwałdzie. Zobacz i posłuchaj

Pielgrzymi w Gietrzwałdzie przy kapliczce w miejscu objawień, fot. Łukasz Węglewski

W Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej zakończyły się uroczystości odpustowe połączone z archidiecezjalnymi dożynkami.

Na miejscu przez cały dzień byli dziennikarze Radia Olsztyn – posłucha całej transmisji

Uroczystą Mszę Świętą poprzedził różaniec. Następnie wierni przeszli w procesji z obrazem Matki Bożej. Liturgii, przewodniczy biskup Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej.

Homilia 

Posłuchaj homilii biskupa Henryka Tomasika, ordynariusza diecezji radomskiej, wygłoszonej podczas uroczystości upamiętniających 141. rocznicę objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie

00:00 / 00:00

Współczesny człowiek wszystko przegłosowuje, także prawo Boże – mówił biskup radomski Henryk Tomasik podczas odpustu w Gietrzwałdzie. Apelował do wiernych, by mieli w sobie „postawę dziecka wobec Boga” i byli wierni dawnemu słowu i przyrzeczeniom.

Gietrzwałd jest jedynym w Polsce miejscem objawień Matki Bożej, które zostały uznane przez Kościół. Odpust w Gietrzwałdzie od wielu lat jest połączony z dożynkami archidiecezjalnymi i jest jednym z największych wydarzeń kościelnych na Warmii. W tegorocznym odpuście uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób, w tym Warmiacy z Niemiec, a także goście z Litwy, Łotwy i Ukrainy.

Biskup radomski Henryk Tomasik, który apelował do zgromadzonych, by dotrzymywali przyrzeczeń i dawanego słowa (np. przysięgi małżeńskiej).

Człowiek współczesny chce wszystko przegłosować i przegłosowuje. Przegłosowuje także Boże prawo. Prawo do przykazań, prawo dotyczące człowieka, rodziny, małżeństwa, dziecka przed narodzeniem. Człowiek współczesny odrzuca postawę dziecka wobec Boga

– podkreślił biskup Tomasik.

W homilii nawiązał także do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i podkreślał, że Matka Boża w czasach zaborów objawiała się wiernym i dawała wskazówki mówiące o tym, by Polacy byli wierni Jej i Bogu. Jednym z przywołanych objawień były także objawienia z Gietrzwałdu, w których Matka Boża obiecała, że kościoły na Warmii odzyskają duchownych.

Rolnicy

Podczas Mszy świętej, która była także mszą dożynkową biskup Tomasik podkreślał rolę rolników w historii Polski.

00:00 / 00:00

Polski rolnik był zawsze związany z ziemią i dawał dowody miłości do Boga i Kościoła. Przekazywał wiarę, gdy inni się załamywali. Rolnik zaczynał dzień znakiem krzyża (…), zaczynał krojenie chleba znakiem krzyża, to rolnicy wymyślali nazwy wielu świat kościelnych np. Gromnicznej, Zielnej czy Siewnej

– mówił biskup Tomasik.

W tym roku jednym z darów złożonych na ołtarzu w Gietrzwałdzie był plaster miodu z żywymi pszczołami, który złożyli pszczelarze. Choć wielu z rolników zebrało zaledwie 40 procent tego, co w zeszłym roku, to i tak dziękowali za plony. Podkreślił to w rozmowie z Markiem Lewińskim Jarosław Jóźwik, rolnik z gminy Piecki.

00:00 / 00:00

Na dożynkach w Gietrzwałdzie był także wojewoda Artur Chojecki. Zapewniał, że rząd pomaga gospodarzom:

00:00 / 00:00

Łącznie na ten cel polscy rolnicy otrzymają półtora miliarda złotych pomocy. To decyzja ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi.

Na odpust do Gietrzwałdu przyjechali z Niemiec Warmiacy, którzy przed laty wyemigrowali z Polski. Specjalnie dla nich Ewangelia została odczytana także w języku niemieckim, na ten język tłumaczone były wybrane elementy nabożeństwa.

141. rocznica objawień NMP w Gietrzwałdzie. Fot. Marek Lewiński

Fot. Marek Lewiński

Fot. Marek Lewiński

Fot. Marek Lewiński

Gietrzwałd – uroczystości z okazji 141. rocznicy objawień. NMP. Fot. Krzysztof Pakulnicki

Fot. Krzysztof Pakulnicki

Fot. Krzysztof Pakulnicki

Fot. Krzysztof Pakulnicki

Fot. Krzysztof Pakulnicki

Fot. Krzysztof Pakulnicki

Fot. Krzysztof Pakulnicki

Fot. Krzysztof Pakulnicki

Fot. Krzysztof Pakulnicki

Fot. Krzysztof Pakulnicki

Fot. Krzysztof Pakulnicki

Fot. Krzysztof Pakulnicki

Dąb Niepodległości

Na zakończenie uroczystości zasadzono Dąb Niepodległości, który ma upamiętniać 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Najpierw został on poświęcony w Watykanie przez papieża Franciszka. Dąb wkopali pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie.

Gietrzwałd to bardzo ważne miejsce dla kreowania polskości na Warmii – powiedział Radiu Olsztyn doktor Karol Sacewicz, naczelnik olsztyńskiej delegatury IPN. Jak twierdzi, sądzą tak też historycy, którzy nie są katolikami. – Oni uwzględniają kwestię, że Gietrzwałd, jako miejsce, które wywołało wielki ruch w odzyskiwaniu polskości, odgrywało szczególną rolę. 

00:00 / 00:00

Dowodzi tego też historyk ks. dr hab. Krzysztof Bielawny, autor książki „Niepodległość wyszła z Gietrzwałdu”. Wykazuje to na bazie źródeł historycznych, twierdząc, że wydarzenia w Gietrzwałdzie nie mają sobie równych wśród 123 latach niewoli Narodu.

W Gietrzwałdzie posadzono Dąb Niepodległości. Fot. Paweł Aksiuto

Fot. Paweł Aksiuto

Fot. Paweł Aksiuto

Pielgrzymi

Do Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie od wczesnych godzin rannych zmierzały piesze pielgrzymki, tradycyjnie zwane na Warmii łosierami. Celem łosierów, m.in. z Olsztyna i Ostródy, jest gietrzwałdzki odpust. Łosiery to tradycja warmińskiego kościoła. – przyznał rzecznik prasowy kurii warmińskiej ks. Marcin Sawicki. Powiedział, że jak co roku także i w tę niedzielę na odpust do Gietrzwałdu przyjdzie pieszo kilka tysięcy pielgrzymów. „Największa pielgrzymka idzie z olsztyńskiej katedry św. Jakuba od 5 rano.

Do Gietrzwałdu pielgrzymi przyjechali z całej Polski. Wielu z nich podkreśla, że wraca do sanktuarium kiedy tylko może.

00:00 / 00:00

Kierowcy musieli się liczyć z lokalnymi utrudnieniami na trasie krajowej nr 16 na odcinku od Ostródy do Gietrzwałdu i od Olsztyna do Gietrzwałdu.

Jak co roku przygotowana została specjalna oferta komunikacji miejskiej, by ułatwić dojazd do gietrzwałdzkiego sanktuarium i powrót do Olsztyna. Zostały uruchomione dwie linie specjalne G-1 (z Dworca Głównego) oraz G-2 (z dzielnicy Pieczewo z ulicy Wilczyńskiego) do Gietrzwałdu. Odjazdy autobusów rozpoczęły się od godz. 7.30 co 15 minut.

W tym roku pielgrzymi z Olsztyna mogli do także dotrzeć do Gietrzwałdu w pielgrzymce „mieszanej” – najpierw pojechali bezpłatnym pociągiem do Unieszewa, a stamtąd pieszo przeszli do Gietrzwałdu (to około 7 kilometrów).

Jak pisze w książce „Moja Warmia” rodowity Warmiak Edward Cyfus odpusty były ważne w życiu Warmiaków, a te największe odprawiano w Świętej Lipce, Gietrzwałdzie, Barczewie i Butrynach.

Pielgrzymi w Gietrzwałdzie. Fot. Agnieszka Podbielska

Fot. Agnieszka Podbielska

Fot. Agnieszka Podbielska

Fot. Agnieszka Podbielska

Fot. Agnieszka Podbielska

Fot. Agnieszka Podbielska

Pielgrzymi podążający do Sanktuarium w Gietrzwałdzie. Fot. Agnieszka Podbielska

Fot. Agnieszka Podbielska

Fot. Agnieszka Podbielska

Fot. Agnieszka Podbielska

Fot. Agnieszka Podbielska

Fot. Agnieszka Podbielska

Fot. Agnieszka Podbielska

Fot. Agnieszka Podbielska

Autor: B.Gajlewska/J.Golon/M.Lewiński/PAP
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gietrzwałd, uroczystości
„Pamiętajmy o rodakach, którzy złożyli ofiarę krwi w walce o niepodległość”. W Elblągu odbyły się uroczystości Święta Wojska Polskiego

W Elblągu odbyły się garnizonowe uroczystości Święta Wojska Polskiego w przeddzień święta żołnierzy. Na elbląskiej Starówce zebrali się żołnierze reprezentujący wszystkie formacje Garnizonu Elbląg. Zaprezentowano także...

Zamknij
RadioOlsztynTV