Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uroczyste obchody 45. rocznicy śmierci Aleksandra Słomińskiego

Fot. Paweł Wodzień SVD

W tym roku przypada 45. rocznica śmierci Aleksandra Słomińskiego (Słomy) – ludowego rzeźbiarza i malarza zaliczanego do nurtu nazywanego prymitywizmem lub sztuką naiwną.

Z zawodu był kowalem, cieślą, stolarzem. Rzeźbić zaczął późno, ale dziś jego rzeźby i obrazy znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach prywatnych na całym świecie. Rocznicę śmierci artysty i społecznika uczczono w Dąbrówce Nowej koło Węgorzewa, gdzie żył i pracował. Po mszy świętej odbył się koncert zespołów „Budzewiaki” z Budzewa i „Królewczanie” z Kaliningradu oraz otwarto wystawę „Po świecie chodur”, poświęconą życiu i twórczości artysty.

Uroczystość zbiegła się 15. rocznicą Fundacji „Dziedzictwo nasze” z Węgorzewa. Podczas wczorajszego świętowania licznie przybyli goście wysłuchali również audycji Maryny Okęckiej-Bromkowej z archiwum Radia Olsztyn, co tak wspomina Barbara Grąziewicz-Chludzińska – prezes Fundacji i współorganizatorka wydarzenia:

00:00 / 00:00

Już wkrótce wystawa „Po świecie chodur” zostanie przeniesiona do Gminnego Ośrodka Kultury w Budrach. Teraz można ją jeszcze oglądać w zabytkowym kościele w Dąbrówce Nowej, której  artysta był opiekunem i przyczynił się do jego odbudowy.

 

Autor: A. Kulik
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rzeźba, wystawa
Wystawa: „Rolniczy świat sprzed 100 lat – jedyne takie muzeum na świecie…”

Kilkadziesiąt fotografii, a na nich zabytkowe maszyny rolnicze: drewniane młocarnie, sieczkarnie, zgrabiarki do siana, kopaczki do ziemniaków, lokomobile, najsłynniejszy traktor świata na żelaznych kołach – to...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV