Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Upały, burze z gradem i bardzo silny wiatr. Meteorolodzy wydali ostrzeżenie dla województwa warmińsko-mazurskiego

Fot. B.Świerkowska-Chromy

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dzisiaj od godziny 16 do godziny 6 rano jutro lokalnie może spaść do 50 litrów wody na metr kwadratowy, a porywy wiatru mogą osiągać 115 km/h. Miejscami spadnie grad.

Z kolei na piątek, od południa do godziny 20, synoptycy wydali ostrzeżenie przed upałem.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca od kilku dni, by w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić – jeśli nie ma takiej potrzeby – z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu – przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt.

W przypadku burz i opadów gradu RCB zaleca natomiast, żeby nie wychodzić z domu, jeśli nie jest to konieczne, a także zabezpieczyć drzwi i okna. Należy również wyłączyć urządzenia elektryczne z prądu. Jeśli jednak znajdziemy się na zewnątrz podczas burzy, należy unikać otwartej przestrzeni, nie chronić się przed deszczem pod samotnymi drzewami i masztami ani przebywać w zbiornikach wodnych i w okolicach brzegów np. morza. Jeśli burza zastanie nas w samochodzie, należy znaleźć parking z dala od drzew i przeczekać burzę.

Autor: K.Kantor/PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pogoda, grad, IMGW, burz
IMGW wydało ostrzeżenie przed upałami. Temperatura sięgnie nawet 33 stopni

IMGW przewiduje w ciągu najbliższych 3 dni wystąpienie upałów w niemal całym kraju, a w niektórych miejscach burz z gradem. Temperatura powietrza, w najbliższych dniach, może...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV