Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

IMGW wydało ostrzeżenie przed upałami. Temperatura sięgnie nawet 33 stopni

Fot. Fotolia.com

IMGW przewiduje w ciągu najbliższych 3 dni wystąpienie upałów w niemal całym kraju, a w niektórych miejscach burz z gradem. Temperatura powietrza, w najbliższych dniach, może osiągnąć nawet 33 st. C.

Od wtorku upały obejmą cały kraj, miejscami mogą pojawić się burze z gradem. Ostrzeżenie drugiego stopnia utrzyma się w woj. kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, łódzkim, mazowieckim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, małopolskim, śląskim, świętokrzyskim i podkarpackim, ponadto obejmie województwo pomorskie. W województwie zachodnio-pomorskim utrzymane jest także ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczące możliwości wystąpienia burz z gradem.

IMGW wydało także ostrzeżenie pierwszego stopnia przed upałami dla województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i lubelskiego. W niektórych miejscach mogą wystąpić także burze z gradem.

Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że na obszarach, które obejmują, przewiduje się, że temperatura powietrza może osiągnąć nawet 34 st. C i taka sytuacja może potrwać dwa dni. Wówczas mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska w dużym stopniu ograniczające prowadzenie działalności. Można się również spodziewać zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Synoptycy zalecają dużą ostrożność, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Apelują również, by dostosować swoje plany do warunków pogodowych.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić z domu – jeśli nie ma takiej potrzeby – oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm.

W przypadku burz i opadów gradu RCB zaleca natomiast, żeby nie wychodzić z domu, zabezpieczyć drzwi i okna. Należy również wyłączyć urządzenia elektryczne z prądu. Jeśli jednak znajdziemy się na zewnątrz podczas burzy, należy unikać otwartej przestrzeni, nie chronić się przed deszczem pod samotnymi drzewami i masztami ani przebywać w zbiornikach wodnych i w okolicach brzegów np. morza. Jeśli burza zastanie nas w samochodzie, należy znaleźć parking z dala od drzew i przeczekać burzę.

 

Autor: PAP/K.Krzykowska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lato, IMGW
Niebezpieczne burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia

IMGW wydało w niedzielę po popołudniu ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla m.in. Pomorza Zachodniego, Warmii i Mazur, Śląska, Podlasia, Podkarpacia, Ziemi Świętokrzyskiej, Małopolski...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV