Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Unijny komisarz ds. bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis: Pozyskiwanie mięsa od chorych krów to sprawa kryminalna, do podobnych dochodzi w UE

Krzysztof Kaszubski rozmawia z Vytenisem Andriukaitisem- komisarzem d/s zdrowia i bezpieczeństwa żywności. Fot. Lukasz Kobus

Komisja Europejska ma już wszystkie materiały niezbędne do zbadania spawy nielegalnego pozyskiwaniu mięsa od chorych krów w jednej z mazowieckich ubojni – powiedział w Porannych pytaniach Vytenis Andriukaitis, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności w Komisji Europejskiej.

Jak podkreślił komisarz Andriukaitis, sprawa ma wyłącznie charakter kryminalny. Gość Radia Olsztyn wyjaśnił, że do podobnych działań kryminalnych dochodzi we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Jako przykład przypomniał zatrucie belgijskich jajek fipronilem, czy skandal ze sprzedażą mięsa chory koni w Hiszpanii i Portugalii.

To nie jest tylko polski problem. 2 lata temu w jajkach pochodzących z ferm w Belgii (i Holandii) znaleziono silnie trujący środek owadobójczy fipronil. Potem był skandal z końskim mięsem. To typowa kryminalna aktywność.

Komisarz ds. zdrowia w Komisji Europejskiej mówił też o środkach, które zostały wykorzystane na poprawę dostępu do nowoczesnego leczenia. Vytenis Andriukaitis poinformował, że 8 miliardów euro, z programu polityki spójności, trafiło w ostatnich latach do krajów Unii Europejskiej. Pieniądze te zostały wykorzystane głównie na remonty i budowę szpitali.

8 miliardów euro to nie jest mała kwota. Dzięki temu jak szacuję, 10 milionów osób uzyskało lepszy dostęp do leczenia.

Komisarza Vytenis Andriukaitis dodał, że chciałby aby w przyszłości systemy leczenia krajów członkowskich, szczególnie w rejonach przygranicznych, zostały w większym stopniu zintegrowane.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Vytenisem Andriukaitisem


Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za K.Kaszubski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żywność, UE, zdrowie, Unia Europejska, komisarz, mięso, komisja europejska
Szymon Szynkowski vel Sęk: Działania KE ws. przekopu Mierzei Wiślanej mogą mieć podtekst polityczny

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk uważa, że działania Komisji Europejskiej w sprawie przekopu na Mierzei Wiślanej mogą mieć podtekst polityczny. Wczoraj Komisja zwróciła się do...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV