Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ultranowoczesny skaner w Bibliotece Elbląskiej. Placówka stawia na cyfryzację zabytkowych zbiorów

Biblioteka Elbląska

Biblioteka Elbląska realizuje kolejne etapy cyfryzacji zabytkowych zbiorów, odzyskanych 20 lat temu z tzw. depozytu toruńskiego. Pomoże w tym nowy skaner, na który pieniądze przekazał minister kultury.

To benedyktyńska praca – tak można powiedzieć o dygitalizacji i konserwacji starodruków. Niewiele w tej sprawie można osiągnąć bez nowoczesnych urządzeń. Biblioteka Elbląska niebawem ustawi w swojej pracowni kolejne. Będzie to ultranowoczesny skaner, na zakup którego 420 tysięcy złotych przeznacza minister kultury – wyjaśnia dyrektor Jacek Nowiński. Warto przypomnieć, że ocalałe po wojnie starodruki, rękopisy i gazety pochodzą z elbląskiej Biblioteki Miejskiej, której początki datowane są na XVII wiek.

Duża część obrobionych cyfrowo ksiąg i pism wchodzących w skład Narodowego Zasobu Bibliotecznego jest dostępna za darmo na stronie Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej w domenie publicznej. Odnotowała ona już kilkanaście milionów wejść użytkowników z całego świata.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

Więcej w zbiory, zabytki, cyfryzacja, skaner, minister kultury, starodruki, Biblioteka Elbląska, dygitalizacja
Lidzbark Warmiński nieznany, czyli nie tylko zamek i oranżeria. Posłuchaj audycji Odkryj Warmię i Mazury

Zamek biskupów warmińskich, oranżeria - to dwa najbardziej znane obiekty w Lidzbarku Warmińskim. Mieście kojarzonym także z Mikołajem Kopernikiem, Ignacym Krasickim i Napoleonem, który stoczył tam...

Zamknij
RadioOlsztynTV