Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ukraińskie auta na polskich drogach tylko do końca roku. Dlaczego?

Fot. Adobe Stock

Od początku wojny granicę z Polską przekroczyło wiele ukraińskich samochodów. Według oficjalnych danych na terenie Unii Europejskiej znajduje się 600 tysięcy aut z ukraińskimi tablicami rejestracyjnymi. Po polskich drogach mogą poruszać się legalnie do końca roku.

Po 24 lutego, czyli ataku Rosji na Ukrainę, auta, która przyjechała do Polski, są traktowane jako pojazdy uczestniczące w ruchu międzynarodowym. Takie prawo wynika z konwencji genewskiej, lecz status ten obowiązuje jedynie przez 6 miesięcy.

Mają uregulowany pobyt i chcą zostać w Polsce przez co najmniej 12 miesięcy. Wówczas mogą skorzystać z instytucji mienia przesiedleńczego i zwolnienia z należności celnych i podatkowych

– wyjaśnia mł. asp. Marta Rosiak, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.

Częstym problemem w przerejestrowaniu ukraińskiego auta jest niemożność uzyskania zgody właściciela pojazdu, który przebywa na froncie.

 

Redakcja: M. Rutynowski za TVP3 Olsztyn

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w auto, Ukraina, tablice rejestracyjne, wojna w Ukrainie, rejestracja pojazdu
A. Chojecki: zrealizujemy wszystkie wnioski, które są zasadne

O dystrybucji węgla przez samorządy i przygotowaniach do ewentualnej fali uchodźców z Ukrainy mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Wszystkie samorządy z...

Zamknij
RadioOlsztynTV