Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Udało się opanować sytuację na Jeziorze Druzno. Jednak wciąż nie jest bezpiecznie

Jezioro Druzno. Fot. Tomasz Marecki

Udało się uszczelnić wszystkie zgłoszone uszkodzenia wałów przeciwpowodziowych wokół jeziora Druzno – poinformował Radio Olsztyn Cezary Terech, dyrektor Żuławskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu.

Ponieważ sytuacja jest zmienna, melioranci objeżdżają newralgiczne miejsca. To samo robią pracownicy zagrożonych gmin. A przypomnijmy – trzy samorządy sąsiadujące z jeziorem Druzno wciąż utrzymują pogotowie powodziowe. To Markusy, Gronowo Elbląskie i gmina Elbląg. Choć nie ma teraz uszkodzeń, to w żadnym wypadku nie można zaniedbać nawet najmniejszego sygnału o przeciekach. Taka sytuacja będzie prawdopodobnie do końca tygodnia.To oznacza dla strażaków, pracowników gmin, wojska i Żuławskiego Zarządu Melioracji kolejne trudne dni.

Na solidne naprawy przyjdzie czas po osuszeniu wałów. – To sprawa honorowa, żeby mieszkańcy mieli spokój – obiecuje szef meliorantów Cezary Terech. A wójt gminy Markusy Dorota Wasik dziękuje wszystkim służbom za ogromne zaangażowanie. I liczy na poprawę sytuacji. Dodajmy, że nawet jeśli nie ma przecieków, to i tak wszystkie służby cały czas czuwają.

Przypominamy – dzisiaj w południe strażacy otrzymali informację o przerwaniu wału w Raczkach Elbląskich.  Są one konstrukcjami z lat 80. XX wieku. Nie spełniają obecnych wymagań technicznych, ich wysokość też nie jest dostosowana do warunków hydrologicznych, ponieważ w  ostatnich latach wzrost wód opadowych i wód z cofki jest wyższy niż 30 lat temu.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

 

Jezioro Druzno.Fot. Tomasz Marecki

Stan alarmowy. Fot. Tomasz Marecki

Zalana rybaczówka. Fot. Tomasz Marecki

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Żuławy, depresja, Wały
Most pontonowy w Nowakowie zamknięty. Żegluga do portu w Elblągu zawieszona

Silny wiatr nie ustępuje. Towarzyszą mu opady deszczu i gradu. Stan wszystkich dużych rzek i jeziora Druzno przekroczył stany alarmowe. Wczoraj pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w Pasłęku...

Zamknij
RadioOlsztynTV